Spokojené jsou obě strany. „Pronájem pro soukromé akce je pro hrad zajímavým finančním přínosem,“ uvedl Karel Malý, ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, které Roštejn spravuje.

„Pokud se památka takovou akcí neničí a jedná se o program s určitou úrovní, nevidím důvod, proč to nedělat,“ doplnil. Hrad se tedy mění nejen v koncertní sál, ale i v nedobytnou pevnost plnou úkolů a nástrah.

„Účastníky atrakce Pevnost Boyard na Roštejně čeká podobný scénář jako v televizní hře,“ popsala obchodní manažerka hotelu Martina Roubíková.

„Průvodce je rozdělí do skupin, které pak v prostorách hradu plní úkoly a získávají indicie vedoucí k pokladu,“ upřesnila. Přestože celodenní program vyjde na více než sto tisíc korun, je o hru zájem. „Ročně se na Roštejn vypraví kolem deseti skupin. Přičemž každá z nich může mít až padesát hráčů,“ uvedla Roubíková.

 

Polná se nebrání

V budoucnu by se možná podobné akce mohly rozšířit do dalších památek. „Uvažujeme o něčem podobném na zámku v Polné,“ prozradil ředitel hotelu Marcel Kožený. Představitelé města se této myšlence nebrání.

„Polenský zámek je krásný objekt na který jsme hrdí a snažíme se ho dostat do povědomí turistů,“ uvedl starosta Polné Jindřich Skočdopole. „Netradičnímu využití bychom se rozhodně nebránili. Stačí se podívat na úspěch, který přinesly noční prohlídky, a je jasné, že netradiční přístup památkám může prospět,“ míní.