Varianta domova pro seniory při ulici Třebízského má již konkrétnější rysy. Představil je brněnský architekt Ladislav Vlachynský.

Přestavba na domov důchodců by neměla stát více než 105 milionů korun.

„Dole by byla vstupní hala, v patrech pak – naproti výtahu – místa setkání, náměstíčka. Oživujeme i chodby, kde jsou výklenky, ve kterých si lidé mohou vařit kávu nebo hrát karty,“ popsal Vlachynský.

Každý byt by měl buď balkon, nebo lodžii. Jejich orientace? Údajně do dvora bývalého továrního komplexu.

 

Vyhlídka na město

„Nahoře, kde je nyní krov, je navržena meditační místnost, galerie se samoobslužnou kavárnou, knihovna a vyhlídková terasa,“ dodal brněnský architekt.

U domu v areálu bývalé fabriky by vyrostly i skleníky a zahrádka. Senioři by měli přístup na střechu objektu parkovacích garáží. Tam by mohli pěstovat třeba bylinky.

Obyvatelé Jihlavy nemají přednost

Krajské město má nyní v domovech pro seniory 140 obsazených lůžek, šest se jich na Lesnově opravuje.

Odbor sociálních věcí eviduje 96 žádostí na umístění osoby v domově pro seniory, z toho 56 jihlavských. „Jihlavské občany ale nemůžeme upřednostňovat. Podle platných předpisů si může občan zažádat o umístění v domově pro seniory v jakémkoli místě. Rozhoduje bodové hodnocení, nikoli místo bydliště,“ upozornil vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí Jozef Labuda. Žádosti přibývají, letos přišlo jedenáct nových požadavků.

Domov má mít kapacitu 60 až 70 lůžek.

Město zatím nemá představu, kolik lůžek v domovech pro seniory bude potřebovat například za deset let.

Třebíč má jinak už teď v domovech důchodců 378 lůžek. Tolik jich není ani v celém okrese Jihlava.