Ještě ve středu kolovaly zkazky o tom, že dům poškodil i sousední objekt a že ho čeká demolice. Čtvrteční návštěva statika ale vše uvedla na pravou míru. „Budova je sice v havarijním stavu, ale bezprostřední zřícení jí nehrozí,“ uvedl po prohlídce objektu statik Milan Mátl. „Demolice domku nutná není.

Doporučuji ihned provést provizorní podepření částí, které hrozí pádem, odstranění uvolněného materiálu a postupné vystavění nových opěrných zdí,“ nastínil možný postup.

 

Pátrání po příčině

Jasno začíná být i v důvodu zřícení. „Je možné, že statiku domu narušily probíhající stavební práce, jistí si ale budeme až po podrobném šetření,“ uvedl Jiří Laube ze státního stavebního dozoru. „O události víme sotva pár hodin, takže je předběžné dělat závěry. Mohu jen potvrdit, že majitel objektu postupuje správně. Místo zajistil, pozval si statika a pracuje na zabezpečení prostoru. V případě, že by došlo k nějakému pochybení, zasáhneme,“ shrnul.

Ani původní obavy z poškození sousední stavby se zatím nevyplnily. „Oba domy jsou sice konstrukčně spojené, ale na první pohled k žádnému poškození nedošlo,“ uvedl statik Milan Mátl. „U budovy tohoto věku se ale v průběhu následných prací může stát cokoli,“ míní.

Ať už záchrana domku dopadne jakkoli, všichni se shodují v jednom. Bylo veliké štěstí, že se nikomu nic nestalo. Kdyby budova povolila o pár hodin dříve, měl by pád bezesporu tragické následky. Tou dobou se totiž v místě ještě pohybovali dělníci.

 

Vstup zakázán

Událost se obešla bez zranění také díky nepřetržité hlídce městských policistů, kteří z místa odháněli zvědavce. „Naši muži místo opustili až kolem osmé hodiny ráno,“ potvrdil Jan Frenc.