V pátek se rozhodla o celém případu vůbec poprvé promluvit. Přitom odhalila, jaký nepořádek na oddělení panoval. Každý si tam dělal, co chtěl.

Novorozence při koupání sestry rozbalovaly na vyhřívaných lůžkách třeba i dva najednou. Navíc provázky s čísly se dětem v třebíčské porodnici sundávaly při koupání zcela běžně.

Podle ní došlo na oddělení k mnoha dalším pochybením, které záměnu způsobily. Ona sama ale Deníku řekla, že se cítí být poškozena a je připravena se bránit soudně.

„Výpověď, kterou jsem dostala, byla neoprávněná. Vyčítají mi, že jsem do dokumentace nezapsala, kdy jsem miminka přikládala k maminkám, ale to se do té doby nikdy nezapisovalo,“ upozorňuje Mládková. Ta je přesvědčena, že zaměnit děti musela její odvolaná kolegyně při koupání.

„Musela koupat obě děti. Nevím, jestli byly popsané. Jména na nožičkách se mohla smýt, protože novorozenec je krátce po porodu pokryt takzvaným mázkem a barva na jeho tělíčku nemusela tolik přilnout,“ říká sestra a dodává:

„Provázky s čísly se v té době normálně sundávaly. Pracovala jsem tam šest let a mladším sestrám jsem vždy říkala, aby je nesundávaly. Navíc děti při koupání byly na vyhřívaném lůžku a tady se i celé rozbalovaly, protože byly v teple. A v této chvíli mohlo dojít k záměně,“ myslí si Mládková. Ta bude příští týden vypovídat na policii.

„Jsem zvědavá, co vypověděli kolegové, ale již teď mohu říci, že k záměně dětí muselo dojít během prvních dvou hodin po porodu. Já jsem už, aniž bych to tušila, nesla k maminkám vyměněné děti. Navíc jsem se se žádnou kolegyní neradila o tom, že přepíšeme dokumentaci. To jsem se dozvěděla až když se celý případ provalil,“ hájí se sestra.