Náhražkou projektu by měla být jednorázová dotace krajům. „V současné době probíhají jednání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s kraji o možnosti poskytnutí částky přibližně 70 milionů korun na úhradu priorit škol a školských zařízení, souvisejících s realizací projektu SIPVZ v roce 2007,“ uvedla Karolína Svobodová z tiskového odboru ministerstva.

Raději sáhnou do svého rozpočtu

O kolik peněz a v jaké podobě půjde, však zatím netuší ani krajští úředníci. „Ministerstvo nás informovalo, že nějakou finanční náhradu poskytne,“ uvedl vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Zdeněk Ludvík. „Kolik to bude a zda to vystačí pro všechny školy, zatím opravdu nevíme,“ potvrdil.

Většina zařízení ale na tyto přislíbené finance raději nespoléhá a sáhne do vlastního rozpočtu. „Smlouvu s Telefonicou jsme zrušili už před dvěma lety a od té doby si připojení platíme sami,“ uvedl ředitel Základní školy ve Žďáře nad Sázavou Karel Herold. „Ukončení připojení se nás tedy nijak nedotkne,“ vysvětlil.

Podobná situace je i na Střední průmyslové škole v Pelhřimově. „Internet jsme si do školy zavedli sami a hradíme ho do začátku z vlastního rozpočtu,“ popsal tamní ředitel Jaroslav Plašil.

O něco horší je situace v malých obecních školách, které s rozpočty vycházejí stěží.

„Oznámení o ukončení připojení už nám přišlo i s nabídkou nové smlouvy. Zdá se nám ale nevýhodná, takže oslovíme jiného dodavatele a budeme doufat, že se vejdeme do rozpočtu,“ přiznal ředitel Základní školy v Pacově Jindřich Smrčka. I když budou mít menší školy s dotováním internetu problémy, snaží se, aby se změna nedotkla dětí.

„O zavedení poplatků pro děti neuvažujeme,“ uvedl ředitel malé Základní školy v Brzkově Martina Hanák. „Internet bude v rámci výuky nadále zdarma,“ slíbil.