Po konzultaci s novým psychologem, který je z Brna, se manželé Čermákovi z Přibyslavic na Třebíčsku a Jaroslava Trojanová s Liborem Brožou z Jabloňova na Žďársku dohodli, že se od tohoto pondělí až do neděle budou střídat ve výchově obou dětí.

V pondělí měl na starosti Verunku s Nikolkou pár z Jabloňova.

„Není to poprvé, co se o ni starala druhá rodina. V úterý budou obě děti na celý den zase naše,“ řekl Deníku Jan Čermák.

Podle mluvčího páru z Jabloňova Milana Smejkala jsou rodiny s novým psychologem spokojeni. Ten si nepřeje s ohledem na citlivost případu zveřejnit své jméno.

„Řekl, že k výměně dojde, až od obou matek uslyší větu: Ano, nyní si je můžeme vyměnit, jsme na to připravené,“ vysvětlil Smejkal. Podle něj nejsou informace o tom, že si rodiny děti nevymění do 9. prosince, kdy děvčátka oslaví první rok života, zcela přesné. „Pokud to matky zvládnou, tak to mohou stihnout i do tohoto data,“ upřesnil Smejkal.

 

Výměna násilím?

Smejkal také upozornil na to, že problémy možná budou ze strany sociálních pracovnic z Velkého Meziříčí. Ty totiž v minulém týdnu oběma rodinám řekly, že si musí děti vyměnit co nejdříve. Nesou totiž odpovědnost za cizí dítě a naznačily, že pokud se bude výměna protahovat, může se stát, že jim děti vymění násilím.

„Byl jsem jejich postupem šokován. Oni znají zákon, že dítě má právo na své rodiče, ale my jsme to nezavinili,“ řekl včera Deníku Libor Broža.

Rada kraje Vysočina by dnes měla projednat, zda oběma rodinám poskytne dar za výdaje a trauma kvůli záměně dětí v třebíčské porodnici. „Radě přednesu průběh jednání s rodiči a poté budeme o daru jednat. Minimálně by měl padnout nějaký návrh, řekl Deníku hejtman Miloš Vystrčil.