Projekt podle něj nebyl průchozí v rámci koalice, kterou v Jihlavě kromě občanských demokratů tvoří ještě zelení, lidovci a sociální demokraté.
Strážníci měli v Humpolci dohlížet především na dodržování veřejného pořádku, hlavně v pátek a v sobotu večer.
Pokuty, které by vybrali, by se mezi městy dělily podle klíče 80 procent pro Jihlavu a 20 procent pro Humpolec.
Směna? Za deset tisíc korun
Za každou směnu by Jihlava dostávala navíc deset tisíc korun. Finanční efekt nakonec nebyl brán v potaz. Smlouva měla být uzavřena na dobu určitou, do konce roku 2010.
„Je to smutné, poté co jsme záležitost připravovali zhruba půl roku. Jednali jsme s ředitelem městské policie, s panem primátorem, souhlasili s nižším podílem z vybraných pokut pro Humpolec i vyšší částkou za vykonanou službu, ale primátor nenašel podporu. V týdnu nám to již volal,“ poznamenal první místostarosta Humpolce Tomáš Křišťan.
„Bohužel pro tuto chvíli nevyhovíme městu Humpolec. O jeden hlas to v rámci koalice neprošlo,“ doplnil primátor Vymazal. „Projekt má svá rizika, není to úplně standardní záležitost. Samotného mě ale mrzí, že spolupráce nezačne. Určitá solidarita v dané chvíli, kdy státní policie nefunguje, jak by měla, by mohla směrem k menším městům být,“ doplnil Jaroslav Vymazal.
Městská policie má v Jihlavě 51 zaměstnanců. Humpolec po odmítnutí zřízení stejné instituce neplánuje. Byla by to příliš drahá záležitost.
V rámci Pelhřimovska se však podle místostarosty Křišťana uvažuje o vzniku určité „obecní“ policie, kterou by mohla využívat třeba i města jako Pacov nebo Kamenice nad Lipou.