„Pokud my budeme chtít vyslyšet nějakou z nabídek na výstavbu větrné elektrárny, budeme o záměru jednat s Brtnicí a naopak. Bude to akt obou stran. Lokalita, o které se v souvislosti s výstavbou mluví, je totiž na rozhraní katastru Luk a Brtnice,“ uvedl starosta Luk Viktor Wölfl.

„Rozhodně ale nechceme nikam spěchat a počkáme, jak se k problematice výstavby větrných elektráren postaví kraj. Mně osobně větrníky principiálně nevadí, ale záleží hlavně na tom, kde bude elektrárna případně stát. Místo mezi oběma městy, kde chtějí investoři elektrárnu postavit, mi ale ideální nepřijde. Měli bychom ji velice blízko,“ míní starosta Wölfl.

 

Stanislav Jirků: Jsem spíš proti

Spíše záporně se ke stavbě větrníků staví také místostarosta Brtnice Stanislav Jirků. „Je to sice těžké rozhodování, ale jsem spíš proti. Brtnice je pěkná sama o sobě a zámek v pozadí s větrnou elektrárnou mi zrovna hezký nepřipadá,“ řekl místostarosta.

Nabídku na výstavbu dostala ale obě města. Luka mají podle vyjádření starosty Wölfla na stole v tuto dobu čtyři nabídky na výstavbu dvou větrných elektráren v katastru obce. „Dvě, od společností KV Venti a Eldaco, ve kterých jsou uvedeny částky a případné časy výstavby, jsou konkrétní, ostatní dvě nezávazné,“ doplnil Wölfl.

Nabídku od Eldaca má také Brtnice. „Jedná se ale o věc z dřívější doby. Momentálně žádnou novou nabídku nemáme,“ doplnila starostka Brtnice Marie Kružíková.

„Můžu potvrdit, že od nás záměr výstavby elektrárny obdržela obě města. Žádnou odpověď ani kladnou, ani zápornou, jsme ale od nich do dnešního dne nedostali. Pokud by s námi chtěli do budoucna jednat, je iniciativa na jejich straně,“ uvedl projektový manažer firmy Eldaco Svatopluk Bartík. „To, že se mezi sebou obě místa dohodla, že budou jednat jednotně, ale vidíme jako pozitivum,“ dodal.

Místní obyvatelé na rozdíl od vedení obou měst v názorech na stavbu větrníků jednotní nejsou. „Jsem zásadně proti větrným elektrárnám. Nepatří to sem,“ míní loucký Jan Kubišta. Trochu jiný názor má na výstavbu jeho soused Jan Jirka. „Je mi to úplně jedno. Ani by mi to nevadilo,“ řekl.