K Památce zesnulých se mimo pochmurného počasí a pouličních prodejců květin váže také zvýšené riziko krádeží.

„Nejčastěji dochází k vloupáním do aut na přeplněných parkovištích,“ varovala policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. „Výjimkou ale nejsou ani krádeže kabelek přímo na hřbitovech,“ dodala.

Vzpomínající ale mohou být okradeni i jiným, daleko nelidštějším způsobem. „Setkáváme se s případy, kdy někdo krade výzdobu z hrobů a prodává ji dál,“ upozornil správce jednoho z jihlavských hřbitovů. „Někteří jsou schopni zajít tak daleko, že výzdobu ze sousedního hrobu prostě jen přenesou na ten svůj,“ dodal.

Pokud tedy nenakupujete v květinářství, ale přímo u hřbitovů, žádejte vždy od prodejce doklad o koupi. „Pokud by prodavač odmítl potvrzení vydat, stačí kontaktovat pracovníky České obchodní inspekce a my případ prošetříme,“ přislíbil Karel Havlíček z pobočky ČOI v Táboře. „Pokud bychom zjistili nedostatky, může být prodavač potrestán i několikatisícovou pokutou,“ řekl.

Ideálním řešením jak nenaletět, je vyzdobit hroby vlastními silami. „Žádné ozdoby na hrob nekupuji,“ přiznala Eva Hubatá. „Věneček dělám ze šišek a doma vypěstovaných slaměnek. Je mnohem hezčí než umělá kvítka,“ míní.