Na místě bude ale muset ještě nějakou dobu zůstat. Jeho přemístění není pro majitele nemovitosti prioritou. Nejdříve se musí na budově opravit střecha.

„Náhrobek je památkou na jednoho z posledních majitelů brtnického panství,“ uvedl historik Muzea Vysočiny Jihlava Zdeněk Jaroš. „Myslím si ale, že pro náhrobní kámen, který dosud leží uprostřed modrého salonku, by se mohlo najít důstojnější umístění na veřejném místě,“ domnívá se Jaroš.

 

Nejdříve střecha

To ale zatím nemá majitel zámku, kterým je Nadace Svébyt, v plánu.

„Víme o tom, že uvnitř zámku takový náhrobek je. Na místě je více takových vzácných artefaktů. Ze všeho nejdříve ale musíme opravit střechu zámku. To je teď naší prioritou. Památkami, které jsou uvnitř budovy, se budeme zabývat později,“ řekl zakladatel nadace Oleg Rybnikář. „Pak přijde na řadu také to, jestli a kam případně náhrobek přemístit,“ doplnil Rybnikář.

„Kdyby nám nadace nabídla, abychom náhrobek umístili na veřejné místo někde ve městě, neváhali bychom a udělali to,“ řekla starostka Brtnice Marie Kružíková. „Žádnou takovou nabídku jsme ale zatím nedostali,“ dodala.

Právě proto i nadále náhrobek zůstane v modrém salonku a přemisťovat se zatím nebude.

Podle slov zakladatele nadace byl náhrobní kámen na místě už v době, kdy nadace nemovitost získala. „Jsem si jistý, že byl v modrém salonku už před rokem 1993,“ míní.

„Mám takový dojem, že před tím, než se ocitl v brtnickém zámku, byl tento náhrobek na staré radnici,“ zapátrala v paměti starostka Brtnice.

Jeho bližší původ ale jasný není. „Čí je to přesně náhrobek, se bohužel neví. Velmi pravděpodobně je Hynka z Valdštejna, předposledního majitele brtnického panství, který zemřel v roce 1596. Uvažovalo se i o Zdeňku z Valdštejna, který zemřel v roce 1621 ve vězení jako účastník povstání,“ nastínila varianty Dana Novotná z Národního památkového ústavu v Brně.