„Nemovitosti v okruhu do jednoho kilometru ztrácejí 40 procent své hodnoty. Cena domu na venkově může klesnout až o třicet procent,“ uvedl při přednášce europoslanec Ivo Strejček (ODS), který čerpal z německých zdrojů. „Kromě toho větrníky stíní, jejich energie je díky zpracování dražší než uhlí a jaderná energetika a Vysočina není podle větrné mapy pro výstavbu ani nejvhodnější lokalitou,“ dodal Strejček.

Argumentům ale oponuje jednatel společnosti KV Venti, která se výstavbou větrných elektráren na Vysočině zabývá. „Větrná mapa, která byla argumentem více přednášejících, vychází z výsledků před rokem 2003. Od té doby se ale hodně změnilo,“ řekl David Jozefy.

„Připouštím, že cenu nemovitosti přítomnost větrné elektrárny sice ovlivnit může, ale ne ve sto procentech. Na druhou stranu musím ale uvést příklad ze semináře v Cerekvičce - Rosici, kdy jeden pán říkal, že když je jeho příbuzný, který bydlí v Pavlově, naštvaný, sedne si k oknu a sleduje pohyb lopatek a tím se uklidní,“ uvedl jednatel KV Venti.

„Mě by žádné točící se lopatky neuklidňovaly. Barák u větrníků bych nechtěla. Snažila bych se ho co nejdříve prodat“, míní Radka Kloučková z Jihlavy. „Myslím si, že cena nemovitosti v blízkosti větrné elektrárny by klesla,“ dodala.

Jasný názor na to, jestli je cena domů a bytů ovlivněna přítomností větrné elektrárny, má i starostka Brtnice Marie Kružíková.

„Cenu to určitě ovlivňuje. Slyšela jsem, že se kvůli větrným elektrárnám dokonce z Dlouhé Brtnice odstěhovala záchranná stanice pro dravce,“ konstatovala brtnická starostka.

„Ano, mohu potvrdit, že záchranná stanice pro dravce už u nás není, z jakého je to ale důvodu, nevím. Pan Dvořák se odstěhoval do Chrástova,“ přitakal starosta Dlouhé Brtnice Luboš Krátký.