Aby se zařízení nemusela zavírat, bude do nich muset město investovat přes sto milionů korun.

Za vším stojí přísnější hygienické normy na kuchyňská a sociální zařízení a také na samotné prostory objektů.

„Podle platné vyhlášky by měly být úpravy hotové do 31. prosince tohoto roku,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal. „To ale nebylo možné, takže jsme jednali s krajskou hygienickou stanicí o možnostech prodloužení termínu o jeden až dva roky,“ řekl.

V investičním plánu je zahrnuto 16 akcí. Prioritní je ale zajištění dodávek tepla pro MŠ Mozaika v Antonínově Dole, o kterou se dosud staraly sklárny, rozšíření MŠ v Mahenově ulici a úprava základních škol Demlova a Otokara Březiny v souladu s hygienickými vyhláškami. „Mezi nejdůležitější akce počítáme také rekonstrukci bazénu v Demlově základní škole,“ doplnil Tomáš Koukal.

 

Přibudou místa pro děti

Nejnákladnější budou přestavby stravoven a jejich kompletní vybavení. „Jídelny musíme upravit nejméně ve čtyřech zařízeních,“ spočítal Koukal. „Náklady na opravu jedné se pohybují mezi pěti a dvaceti miliony korun,“ upřesnil.

Další vysokou částku, 26 milionů, spolkne přestavba speciální základní školy. „Je nutné upravit sociální zařízení, a především rozšířit kapacity o učebny praktické školy,“ přiblížil vedoucí školského odboru.

Díky přestavbám se celkem o 104 míst navýší kapacita školek.

Nové třídy vzniknou v mateřské školce v Mahenově ulici a v současném ředitelství MŠ Mozaika, na Březinkách. Vyřeší se tak stávající problém s převisy dětí.

„Sledujeme porodnost v našem městě a snažíme se myslet dopředu,“ uvedl Tomáš Koukal. „Nová místa by měla potřeby krajského města bez problému pokrýt. Kritéria přijetí ale zásadně měnit nebudeme, i když se stále objevují případy, kdy se rodiče snaží je obejít. Při zápise budeme věnovat větší pozornost údajům na přihláškách,“ dodal.

Kromě úprav sociálních a kuchyňských zařízení navrhuje odbor školství, kultury a tělovýchovy také vybudovat nové hřiště u Základní školy Křížova a opravit družinu ZŠ Evžena Rošického.

„Jsou to ale zatím pouhé návrhy,“ upozorňuje Tomáš Koukal. „Vše se rozhodne při schvalování kapitálového rozpočtu na příští rok,“ uzavřel.