Jsou objednané a řeší se poslední detaily před jejich konečným umístěním. V Nových Domcích už je na místě také kamera.

„V místní části Nové Domky je už vše na jejich umístění připraveno. Ve Velkém Beranově ještě dořešujeme stavbu se správou a údržbou silnic. Měřič tam totiž bude stát na jejich pozemku,“ uvedl starosta Beranova Miloš Musil. „Až bude vše přichystané, přijede specializovaná firma a záznamové zařízení nainstaluje,“ doplnil.

 

Instalaci vítají

Montáž dvou měřicích zařízení bez záznamu obec přijde z rozpočtu na 200 tisíc korun. Původně chtěli místní zastupitelé pořídit měřiče se záznamem, ale kvůli nákladům si to rozmysleli.

Instalaci měřičů schvalují kromě nich i místní obyvatelé a policie. „Úsek okolo školy je nejnebezpečnějším místem v obci. Do místní školy chodí nejen naše děti, ale i žáci z okolí,“ vyjádřil se před časem Jan Plevčík. „Na Nových Domcích situace tak špatná není,“ dodal. Za pravdu mu dala i starší žena, která si nepřála uvést jméno. „Do místní školy mi chodí vnuk. Když občas vidím řidiče, jak rychle jedou, bojím se nejen o něho, ale i o ostatní děti,“ uvedla.

„Umístění měřičů rychlosti ve Velkém Beranově je určitě dobrý tah. Řidiči podvědomě zpomalí a obec bude bezpečnější,“ poznamenal policista Jaroslav Bílek.

Velký Beranov se instalací měřičů rychlosti připojil například k Dlouhé Brtnici nebo Třešti. Ostatní obce, jako je Stonařov, který leží na tahu Jihlava - Znojmo, o jejich umístění uvažují.

„Přemýšleli jsme, že bychom měřič rychlosti nainstalovali k místní základní škole. Je na kraji obce u hlavní silnice. V její blízkosti jsou dvě zastávky, kde čeká větší množství žáků na autobus,“ uvedl místostarosta Stonařova Ivan Šulc. „Počkáme, jestli kraj nevypíše na instalaci zařízení nějaký grant,“ dodal.

 

Cedule nezabírají

Obec do blízkosti školy už umístila cedule s padesátikilometrovou rychlostí. „Na čas to svůj účel splnilo. Teď bychom chtěli ještě měřiče. Byl by to další psychologický aspekt ke zpomalení,“ konstatoval Šulc.

S měřiči rychlosti mají dobré zkušenosti například v Třešti.

„S jejich funkcí jsme spokojeni. Musím ale přiznat, že čím víc jich v obcích je, tím si na ně řidiči rychleji zvykají a méně si jich všímají,“ řekl starosta Třeště Vladislav Nechvátal. "Většina jich ale zpomalí,“ doplnil.

Na Jihlavsku jsou však i místa, kde o umístění záznamových zařízení rychlosti neuvažují. Jednou takovou je Vílanec. „Naše obec je nerovná, máme tu kopec. Měřič zde proto nechceme,“ vysvětlila první žena Vílance Bohumila Pípová.