„Přišla nám nabídka od jedné soukromé společnosti, kterou momentálně zvažujeme. Záměr dočasně využít místní průmyslovou zónu pro výstavbu fotovoltaických elektráren projednalo i místní zastupitelstvo a dohodli jsme se, že budeme s firmou Energy 21 dále jednat,“ uvedl starosta Zdeněk Jirsa.

„Námluvy“ připustilo i vedení společnosti Energy 21.

 

Nabídku mají i další obce

„Kromě Dolní Cerekve jsme oslovili ještě další obce v blízkém okolí,“ informoval ředitel Energy 21 Tomáš Buzrla. „Na místě pracuje náš akviziční tým. Podrobnosti ale nechci zatím prozrazovat. Bude záležet na tom, jak se s obcí nakonec dohodneme,“ dodal Buzrla.

„Pokud se s obcí dohodneme, mohly by na místě vyrůst elektrárny do jednoho až dvou let. Veškerá jednání jsou ale na začátku.“
Tomáš Buzrla, ředitel Energy 21

Dolní Cerekev o dalším jednání se soukromým investorem nepochybuje. „Rozhodně hodláme zjistit od zájemce o výstavbu další informace. Bude záležet hlavně na tom, jestli splníme všechny podmínky. Nabídka, která tu je, totiž počítá s plochou 3,5 hektaru a naše zóna je velká jen 2,7 hektaru.

Potřebujeme se proto dohodnout, jestli jim pro výstavbu bude tento prostor stačit,“ poznamenal Jirsa.

„Pokud ano, mohlo by do budoucna v průmyslové zóně po celé její délce vyrůst několik řad solárních panelů o rozměrech jeden krát jeden metr a výkonu šedesát wattů,“ doplnil první muž Dolní Cerekve.

„Pokud se s Cerekví dohodneme, mohly by na místě elektrárny vyrůst do jednoho až dvou let. Záleží na domluvě. Veškerá jednání jsou ale zatím na začátku,“ upřesnil Tomáš Buzrla.

 

Přechodné řešení

Kdo by si ale myslel, že budou v Cerekvi sluneční elektrárny navždy, je na omylu.

„Bereme tuto možnost využití jako řešení na přechodnou dobu. V budoucnu bychom ale chtěli zónu využít ke komerčním účelům,“ řekl Zdeněk Jirsa.

„Nabídku na sluneční elektrárnu jsme se rozhodli zvažovat jenom proto, že jsme momentálně nedostali dotaci na zasíťování zóny. Nesplňujeme totiž nějakou podmínku,“ přiznal starosta Dolní Cerekve.

A co na nápad radnice říkají místní obyvatelé? „Nelíbí se mi to. Místo elektrárny tu měli raději vybudovat čističku odpadních vod,“ rozčílil se Jan Fexa.