Nejhorší situace panovala na Žďársku. Mokrý sníh tam lámal větve stromů a ty na mnoha místech zablokovaly silnice. „Stromy padají v celém okrese. Teď například víme o problému ve Víru, ale nemáme tam koho poslat,“ řekl operační důstojník HZS kraje Vysočina. „Všechny naše jednotky jsou venku, už jsme dokonce povolali i dobrovolné hasiče, ale ani to na současný stav nestačí,“ přiznal.

Také silničáři měli plné ruce práce. „Celý den jsou v terénu všechny stroje,“ řekl dispečer krajského centra údržby silnic Miroslav Olšan. „Nejprve jsme vozili sůl na zledovatělé úseky, když začalo sněžit, vyrazily pluhy,“ popsal.

Přes jejich snahu zůstávala na mnoha úsecích ležet vrstva ujetého sněhu. „Cestou do práce jsem v každém kopci hrabala,“ popsala řidička Dana Novotná ze Žďáru nad Sázavou. „Traktory s radlicemi jsem potkala, ale bohužel zrovna prohrnovaly silnici v opačném směru,“ postěžovala si na včerejší situaci mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě.

Na Jihlavsku byly problémy tradičně v kosteleckém kopci a v Jihlavě od Humpolecké ulice směrem na Větrný Jeníkov. „V kopcích dělali problémy především řidiči náklaďáků,“ přiznal dispečer.

 

Sobci na silnicích

„V jednom případě dokonce řidič odmítl z kamionu vystoupit s tím, že platí daně a pomáhat s vyprošťováním jeho vozu nebude,“ popsal chování jednoho z řidičů dispečer.

Také na Pelhřimovsku napadlo téměř 15 centimetrů sněhu. Hlavní tahy ale zůstaly průjezdné bez problémů. „Horší situace byla na Humpolecku a na Pacovsku, kde u obce Kámen řidič kamionu zůstal viset v kopci a zablokoval dopravu,“ uvedl dispečer.

Další dopravní nehoda se stala u obce Pravíkov, kde řidič osobního auta po smyku havaroval. Podle policie byly v obou případech na vině letní pneumatiky.

Na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku byla situace klidnější. V odpoledních hodinách tam začal sníh tát a silnice byly převážně mokré. „Plynulost dopravy brzdily pouze drobné dopravní nehody, které jsme pomáhali vyprošťovat,“ popsal stav Miroslav Olšan.

Stála dálnice i železnice

Problémy nebyly pouze na okresních silnicích. Často stála také dálnice D1 a několik železničních tratí.

„V úseku Vysočiny zůstala na dálnici vrstva rozježděného sněhu,“ popsala včera večer policejní mluvčí Jana Šípková. „Provoz zpomalilo celkem 17 dopravních nehod a ve stoupáních se za kamiony tvořily kolony,“ shrnula.

Sněhová nadílka zastavila také provoz na železnicích. „Kvůli vyvráceným stromům nevyjely vlaky například z Jihlavy do Kostelce,“ uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala. „Nejhorší situace byla po celý den na Žďársku,“ dodal.