Co je obsahem takového školení?
Učíme klienty asertivitě, zásadám správné komunikace a řešení problémů. Na modelových situacích si ukážeme, jak vyjít návštěvníkovi úřadu co nejlépe vstříc a jak zachovat klid, pokud dojde ke komplikacím.

Připravujete úředníky i na takový extrém, jakým je fyzické napadení?
Na fyzické násilí úředníky nepřipravujeme. Upřednostňujeme spíše prevenci, aby k takovémuto jednání vůbec nedošlo. Přece jen ve většině případů odděluje úředníka od žadatele přepážka, nebo alespoň stolek. Řešíme ale otázku odstupu a metody empatického vzhledu a uklidňování.

Je nějaký návod pro nás, co do úřadů chodíme, jak se nenaštvat?
Návod je snadný, málokdo se jím ale řídí. Návštěvník úřadu by si měl předem zjistit, co bude k danému úkonu potřebovat. Bez potřebných dokladů úředník prostě nemůže sloužit a zákazník se vztekle vrací domů. Také je dobré nechat si poradit s formuláři a nestydět se zeptat. Není nic horšího, než si vystát frontu a pak kvůli podpisu na špatném místě absolvovat vyplňování znovu. Návštěvník by měl také počítat s časem, který na úřadě stráví a udělat si podle toho program. Také chodit včas, lépe s předstihem, má svůj efekt.