V rámci projektu Příběhy bezpráví debatovali s bývalým politickým vězněm Jaroslavem Rysem. „Naše škola každoročně využívá možnosti uspořádat ve spolupráci se sdružením Člověk v tísni besedu a promítání o odvrácené straně komunistického režimu,“ uvedla tamní učitelka Jana Rybáčková.

Letos měly děti možnost zhlédnout dokument Kousek nebe, zúčastnit se vyprávění Jaroslava Rysa a poté navštívit jeden ze čtyř tématicky zaměřených seminářů. „Příběh pana Rysa byl velice poutavý,“ uvedla studentka devátého ročníku Klára Nováková. „Nedovedu si představit, že bych byla dva roky zavřená na samotce. Asi bych to neunesla,“ přiznala. A nebyla jediná. Při poutavém vyprávění mnoho dětí nevěřilo svým uším.

„Doufám, že děti z mého vyprávění pochopí, jaké hrůzy se v té době děly a vezmou si z toho ponaučení,“ řekl člen konfederace politických vězňů Jaroslav Rys.

Tím, že děti přednáškám rozumí a mají o ně zájem, si je škola jistá. „Po každé takové akci děti vyplní dotazníky, ve kterých vyjádří, co se jim líbilo a co by naopak vynechali,“ přiblížila učitelka Rybáčková. „Z výsledků předchozích dotazníků a i z výuky víme, že děti vyprávění vítají a události si lépe zapamatují,“ potvrdila.

Malá škola si projekt chválí stejně jako dalších 550 zúčastněných školských zařízení v celé republice.