„V dnešní době už nemohou obce bez dotací fungovat,“ míní starostka Košetic na Pelhřimovsku Blanka Veletová. „Těm, kteří se naučí v problematice dotací chodit, se naopak otvírají úžasné možnosti,“ dodala.

Sama se snaží patřit mezi ty úspěšné. „V pondělí jsem na krajském úřadě v Jihlavě absolvovala konferenci Operační program životního prostředí, abych se seznámila s možnostmi pro naší obec,“ uvedla. „Bohužel se projekt týká pouze obcí nad dva tisíce obyvatel, takže budeme čerpat z Programu na rozvoj venkova, který je pro nás zajímavější,“ uvedla starostka.

Ze stejného programu by chtěla čerpat peníze také obec Horní Dubenky na Jihlavsku. „Chceme vybudovat nový kanalizační systém a čističku odpadních vod,“ popsal místostarosta Vladimír Tomšík. „Z rozpočtu obce bychom stavbu nikdy nezaplatili, takže jsme projekt dva roky pečlivě připravovali a věříme v úspěch,“ přiznal.

Odměnou za snahu může být dotace pokrývající 60 až 90 procent nákladů.

Ušetřit se pravděpodobně podaří také Polné. „Máme navržený projekt na obnovu zeleně na Sezimově náměstí,“ pochlubil se starosta Jindřich Skočdopole. „Pokud se nám podaří pokrýt alespoň část nákladů z operačního programu, budeme spokojení,“ dodal.

Některé obce jsou bohužel v začátcích. „Ze žádného programu jsme zatím peníze nečerpali,“ přiznal starosta Pohledu na Havlíčkobrodsku Milan Klement. „Teď zjišťujeme, jak podat žádost a splnit potřebná kritéria. Přidat se k obcím, které peníze dostávají, totiž rozhodně chceme,“ řekl.