Nedostatečné oblékání, příliš vytopené pokoje a málo vitaminů. To jsou podle lékařů nejčastější příčiny respiračních onemocnění.

„Lidé přicházejí s nemocemi horních cest dýchacích, se záněty nosohltanu a angínami,“ popsala praktická lékařka Dana Burianová. „Přitom vyvarovat se těmto nemocem je poměrně snadné. Stačí se dostatečně oblékat, hodně pít a zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu bohaté na vitaminy,“ doporučila.

 

Otužilé tělo je odolnější

I když jsou ordinace na Jihlavsku vytíženější než minulý měsíc, o žádné epidemii se podle slov Dany Burianové mluvit nedá. Velkou část pacientů tvoří starší občané a děti, které jsou k nemocem náchylnější.

Mladý otužilý člověk by měl podle lékařů toto období bez problémů zvládnout. Právě otužilost je ale to, co mnohým občanům chybí.

„Především dětem doporučuji pravidelné procházky na čerstvém vzduchu,“ uvedla dětská lékařka Hana Kalčíková. „Otužilé tělo je vůči nemocem odolnější a s případnou chorobou se lépe vyrovná,“ vysvětila.

Také zvýšený příjem tekutin a vitaminů tělo posílí. Lidé na Jihlavsku ale podle lékárníků prevenci spíše podceňují a lékárnu vyhledávají až v době, kdy se u nich nemoc bolestivě projeví. „V posledních týdnech se zvýšil prodej přípravků proti kašli, bolestem v krku a také dětských sirupů na odkašlávání,“ popsala laborantka Jana Musilová z lékárny Dr. Max v Jihlavě.

 

Vitaminy jako vánoční dárek

S preventivní péčí to tak slavné není. „O něco mírnější nárust je v prodeji vitaminových doplňků stravy, především vitaminu C, a pozvolna přibývá i prodaných čajů,“ uvedla laborantka. „Zvýšenou poptávku očekáváme jako každoročně před Vánocemi,“ doplnila.

Dalším efektivním preventivním opatřením je podle lékařky Hany Kalčíkové vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí.

„Rizikové jsou například prostředky městské hromadné dopravy, školy, školky a stravovací zařízení,“ vyjmenovala. „Pokud mají rodiče možnost, je lepší nechat v tomto období dítě doma,“ doporučila. Když totiž dítě onemocní, je podle jejích slov přenos na rodiče pouhou otázkou času.