Projekt na výstavbu má připravený akademie věd, ale nedostane na akci za 40 milionů dotaci. „Multifunkční zařízení se šestnáctimetrovým bazénem a čtyřmi dráhami chceme vybudovat z bývalého domu pionýrů a kusu pivovarského domu,“ uvedl Libor Novák, ředitel zámeckého hotelu, který akademie v Třešti vlastní a v jehož blízkosti by mělo zařízení v budoucnu vyrůst.

„Původní objekt plánujeme zbourat a na jeho místě vystavět novou budovu. Máme už připravený projekt, ale zatím se nám nepovedly na výstavbu sehnat peníze. Chtěli jsme finanční prostředky získat z evropské unie, ale bohužel dotaci nedostaneme. Nesplňujeme stanovené podmínky,“ upozornil Novák.

„Určitě se ale nehodláme vzdát a budeme shánět peníze dál. Z vlastních prostředků je totiž dát nemůžeme,“ doplnil ředitel zámeckého hotelu s tím, že příprava na stavbu stále pokračuje.

„Minulý týden jsme v areálu, kde by mělo multifunkční zařízení stát, udělali geologické vrty. Jejich výsledky ale zatím nemáme,“ řekl Novák.

 

Místo bazénu odbahněný rybník

Ve snaze zajistit obyvatelům Třeště a okolí koupání, které v šestitisícovém městě momentálně chybí, nezahálí ani místní radnice.

„Momentálně připravujeme projekt na vybudování letní plovárny na rybníku Korečník, který je v blízkosti místního židovského hřbitova. Kolik to ale bude stát, se ještě neví. K realizaci by mělo dojít v roce 2009,“ uvedl místostarosta Třeště Vladislav Hynk.

Jasněji má vedení města v plánovaném odbahnění další místní vodní plochy, kterou je Čenkovský rybník. „Ten chceme odbahňovat už v příštím roce. Náklady na akci jsou vyčíslené na čtyři až pět milionů korun,“ uvedl Hynk.

A co nápadu říkají místní obyvatelé? „Koupání tu určitě chybí,“ připustila Jana Kourková. Podobného názoru jsou i další obyvatelé Třeště.