Po jejím skončení NPÚ vypíše výběrové řízení na rekonstrukci objektu. Úředníci by se do nové budovy měli nastěhovat ve druhé polovině roku 2010.

„Termín ukončení přípravné etapy je naplánovaný na prosinec letošního roku. V lednu bychom chtěli vypsat výběrové řízení na zhotovitele prováděcí dokumentace a v průběhu prvního pololetí příštího roku vypíšeme výběrové řízení na rekonstrukci celého objektu. Firma, kterou tu máme, nyní vyhrála konkurz jen na provedení prací přípravné etapy,“ uvedl Bohumil Tripal, zaměstnanec NPÚ Praha, který má adaptaci Lanerova domu na starosti. „Poté by už měla probíhat samotná oprava,“ dodal.

„Pokud půjdou práce podle předpokladu, mohli by památkáři v Lanerově domě, který je součástí bývalého jezuitského areálu, začít pracovat během roku 2010,“ doplnila místostarostka Telče Hana Müllerová. Do té doby na místě kromě kanceláří vyrostou také společenské místnosti, studovna, archiv, ubytování pro zaměstnance a parkoviště. „Po dokončení adaptace bude mít budova původní klasicistní podobu,“ doplnil Tripal. Celkové náklady na rekonstrukci objektu se podle předpokladů mají vyšplhat na sto milionů korun.

 

Továrna na sirky

Zatím jsou práce na Lanerově domě ale v začátcích. Nedá se předpokládat, že se do nich zaměstnanci NPÚ nastěhují do začátku ledna, odkdy má ve městě Územní odborné pracoviště NPÚ začít fungovat. Úředníci se namísto Lanerova domu zatím rozmístí po provizorních pracovištích po území města. Azyl najdou například v objektu Lesů ČR ve Slavatovské ulici a v univerzitním centru Masarykovy univerzity.

Lanerův dům původně sloužil jako objekt, kam chodili na odpočinek řeholní bratři. Později byla na místě továrna na sirky a na sukno. Jméno nese Lanerův dům po posledním majiteli. Poté se stal objekt majetkem města, které mělo v budově 21 nájemních bytů. V roce 2004 dům od Telče odkoupilo ministerstvo kultury s tím, že na místě vybuduje Územní odborné pracoviště NPÚ.