Podle údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad, činil meziroční růst mezd v kraji 7,4 procenta a přibližně odpovídal republikovému průměru. To se ale netýká výše mezd, které na Vysočině za průměrem v zemi zaostaly o 2 600 korun.

Od letošního července do konce září byly nižší platy než na Vysočině vypláceny v pěti krajích. Nejmenší příjmy v zemi měli lidé v Karlovarském kraji, kde v průměru pobírali 17 990 korun hrubého. Zbývající čtyři kraje za Vysočinou ve mzdách zaostaly o několik stokorun. Nejlepší výdělky byly tradičně v Praze, a to 26 500 korun měsíčně.

V uplynulých letech se Vysočina často objevovala mezi kraji s nejhůř placenými zaměstnanci, průměrné platy se v poslední době zvyšují především kvůli rozvoji nových velkých závodů na výrobu dílů pro automobilky.

Jihlavský Bosch Diesel, který je s 6 200 pracovníky největším podnikem na Vysočině, v letošním prvním pololetí v průměru vyplácel 26 371 korun hrubého, a to bez managementu.

Od začátku letošního ledna do konce září se hrubé mzdy na Vysočině zvýšily o 7,6 procenta na 18 386 korun. Ve stejném období uplynulého roku kraj vykázal růst o osm procent na 17 089 korun.