Polná i Třešť, pod které Janovice a Čenkov patří, už od vedení Jednoty Třešť dostali dopis, ve kterém je o záměru informuje.

Podle prvního muže Polné mají oslovená města a obce dvě možnosti. Buď budou obchody nadále provozovat ve vlastní režii, nebo je třešťská Jednota nabídne k prodeji.

„Odpovědět, jestli prodejny budeme provozovat, máme do konce měsíce,“ uvedl starosta Polné Jindřich Skočdopole. To ale město podle slov prvního muže Polné nestihne. „Problémem se budeme zabývat na prosincovém zasedání zastupitelstva. Nebudu kvůli tomu svolávat mimořádné zastupitelstvo,“ řekl Skočdopole.

„Nedá se ale předpokládat, že by prodejnu nově provozovala obec. Oslovil jsem proto občanskou komisi Janovic, aby se snažila sehnat soukromého podnikatele, který by zde prodejnu začal provozovat místo třešťské Jednoty,“ doplnil starosta Polné.

O městské prodejně neuvažuje ani starosta Třeště. „Zájem provozovat Jednotu v Třešti a v Čenkově, kterých se daný dopis týká, mít sami nebudeme,“ uvedl třešťský starosta Vladislav Nechvátal. „Rozhodnutí, co s prodejnami, necháme na Jednotě,“ dodal Nechvátal.

 

Na řadě jsou obce nebo realitky

„Pokud o naše prodejny nebudou mít města a obce, které jsme oslovili, zájem, nabídneme budovy k prodeji realitní kanceláři, která s námi spolupracuje. Je mi to líto, ale ke kroku nás vedou ekonomické důvody. Ve hře je ještě možnost finanční spoluúčasti příslušné obce na úhradě části provozních nákladů, pak by k prodejům eventuálně nemuselo dojít. Rozhodnutí necháme na obecních zastupitelstvech.“ uvedl předseda Spotřebního družstva Jednota Třešť Vladimír Lysý.

„Už před několika lety jsem starostu Polné, když schvalovali místní supermarket, upozorňoval, že by mohlo dojít k tomu, že nebudeme schopni některé prodejny provozovat,“ doplnil Lysý.

Záměr Jednoty Třešť nepotěšil hlavně obyvatele obou místních částí, ale i lidi z Třeště.

„V Třešti by zrušení prodejny být problémem nemělo. Je tu dost jiných obchodů. Horší by to bylo v Čenkově,“ řekl Nechvátal. Jiného názoru je ale další obyvatelka města, která si nepřála uvést své jméno. „Když se zruší Jednota, tak už v Třešti nenakoupíme. Zbude tu jenom Albert,“ míní.

Nadšeni z plánovaného prodeje Jednoty nejsou ani obyvatelé Čenkova. „Když by tu prodejna nebyla, museli bychom jezdit do Třeště. Problém by to pak byl hlavně pro lidi, kteří nemají auto,“ míní Josef Háva, který bydlí v Čenkově. Podobného názoru je i obyvatel Janovic Luděk Hrůza, který by musel jezdit za nákupy třeba do Polné.