Desetimilionová položka byla zařazena do návrhu státního rozpočtu na rok 2008. „Pokud bude rozpočet schválen, bude to i s penězi na bazén,“ potvrdil jihlavský poslanec Vladimír Hink (ODS).

„Dělali jsme si analýzu. Oprava je potřeba,“ přiznal vedoucí odboru školství na jihlavském magistrátu Tomáš Koukal.

Město bude jinak stejně muset k případným deseti „státním“ milionům dodat i díl ze svého rozpočtu. Jak vysoký? „To vyplyne z výběrového řízení,“ doplnil Tomáš Koukal.

Projekt je ale už tři roky starý

Projekt na celkovou rekonstrukci bazénu, který je podle ředitele Demlovy školy Zdeňka Pavlase v havarijním stavu, byl zpracován už v roce 2004.
Od té doby ležel na radnici v šuplíku, státní dotace na něj byla v minulosti zamítnuta.

„Jsou tam problémy s rozvody vody, s teplem, nefunguje vůbec topení v podlaze. Nefunguje vzduchotechnika, která dává pouze teplo, ale není schopna chladit,“ vyjmenoval ředitel Pavlas. Kromě odstranění těchto problémů by přibyla nová šatna, masážní tryska a vana bazénu by byla z nerezu.

Projekt má v cenách roku 2004 objem zhruba 11,5 milionu korun. „Myslím si ale, že rekonstrukce vyjde poměrně dráž,“ doplnil Zdeněk Pavlas.

Šestnáctimetrový bazén ve škole pro největší jihlavské sídliště Březinky nyní absolvuje 29. sezonu. Podle ředitele Pavlase se tam každý den včetně sobot vystřídá mezi 200 až 230 lidmi. Nejde jen o děti, ale i zaměstnance firem nebo batolata.

Provoz hradí město. Nyní jde o částku kolem 1,2 milionu korun ročně.

Co je dále navrženo v rozpočtu ČR?

Do návrhu státního rozpočtu na příští rok jsou z Jihlavska kromě bazénu v Základní škole Demlova v Jihlavě zahrnuty ještě dva další pozměňovací návrhy: v tom prvním žádá Brněnské biskupství o tři miliony korun pro Střední odbornou školu sociální u Matky Boží v Jihlavě. Šlo by o peníze na opravu budovy školy ve Fibichově ulici. Stejné sumy, tedy tří milionů korun, by se mohla dočkat Polná. Finance by v tomto případě putovaly na přestavbu areálu místních fotbalistů v TJ Slavoj.