Na celé Vysočině to pak podle šéfa odborů Čestmíra Svobody bude více než šedesát vzdělávacích ústavů.

Hlavním důvodem jednodenní stávky jsou obavy, že školy nebudou mít dostatek peněz na pomůcky, učebnice a další vzdělávání pedagogů. Mzdy, za které učitelé bojovali v předchozích letech, tentokrát prioritou nejsou.

„Mrzí mě, když slyším veřejnost nadávat na to, že učitelé trucují kvůli vyšším platům,“ přiznal zástupce ředitele stávkující telčské základní školy Hradecká Libor Kos. „Bojujeme především za děti. Jim bude vinou nízkého rozpočtu chybět potřebné vybavení,“ řekl.

Jde o vzdělanost

Stejné obavy má i ředitel Základní školy Kollárova v Jihlavě Rudolf Chloupek. „S důvody vyhlášení stávky plně souhlasíme. Současná vláda vzdělávání v zemi škodí a premiér se nestydí cynicky lhát,“ uvedl rozhořčeně.

„Jediný důvod, proč zůstane škola otevřená, je, že se v ní nevytvořil stávkový výbor a neexistuje odborová organizace,“ vysvětlil. Rodiče žáků ze škol, které budou z důvodu stávky zavřené, dostali ve většině případů dopis, nebo byli informováni prostřednictvím internetu. Někteří se přesto nevyhnuli problémům.

„Mladší dcera chodí do základní školy Havlíčkova, která bude zavřená i s družinou, starší chodí na střední zdravotnickou školu, která bude otevřená,“ popsala svoji situaci Radka Pospíšilová. „Nastanou mi tak značné problémy s hlídáním,“ podotkla. Většina nespokojených škol totiž zavře i jídelny a družiny.

Tam, kde děti do lavic usednou, se nic nezmění. „Naše škola bude v úterý normálně fungovat,“ slíbil ředitel Základní školy v Brzkově Martin Hanák. Stávce totiž nevěří. „Nemyslím si, že jednodenní protest něco vyřeší. Efekt by měla až hromadná a dlouhodobá akce,“ míní.

Děti si efektivností stávky hlavu nelámou. „Nevím, za co učitelé stávkují, ale jsem rád, že nemusím do školy,“ přiznal jeden z žáků jihlavské základní školy Seifertova. „Jen sníh mohl vydržet, jel bych ve volnu lyžovat,“ posteskl si.