„Na zámku v Brtnici máme ještě aparaturu. Nepořádek uklidíme, až pro ni pojedeme,“ dušuje se Tereza Rambousková z jihlavského klubu Edgar. „Bude to buďto tento týden, nebo příští,“ uvedla.

Místním obyvatelům se ale takový postup nelíbí. „Na debatě, která tu nedávno byla, se dušovali, že nepořádek uklidí do tří dnů. Bohužel se tak nestalo ani po více jak měsíci od poslední akce. Je to hrůza. Odpadky jsou všude,“ uvedla žena, která bydlí v blízkosti zámku, ale nepřála si uvést své jméno kvůli případné pomstě.

Pytle plné odpadu

Nepořádek potvrdil i správce objektu Luboš Muzikář. „V areálu, ale i kolem brtnického zámku, jsou po poslední akci jihlavského klubu nevynesené, roztrhané pytle s odpadem a množství nedopalků,“ uvedl. „Edgar měl podle domluvy odpadky do tří dnů od konce akce uklidit. Pořadatelé ale hřeší na tom, že už letos na místě další akce nejsou. Pokud ale nepořádek co nejdříve neuklidí, nedovolíme jim v příštím roce v prostorách brtnického zámku další akce pořádat,“ řekl Oleg Rybnikář, zakladatel Nadace Svébyt, která je vlastníkem objektu. „Jiné páky, případně postihy na ně v tuto chvíli bohužel nemáme,“ dodal.

Špatné zkušenosti s Edgarem na místním zámku má i vedení Brtnice. „Z akcí jihlavského klubu nejsme nadšeni. Lidé tu dokonce proti nim psali petice. Byl tu vždycky velký hluk a z hradeb dokonce létaly židle,“ uvedla starostka Marie Kružíková.

„Pro letošek už akce Edgaru naštěstí skončily a bude záležet jen na majiteli, jestli budou i v roce následujícím,“ uzavřela první žena města.