Přímo v krajském městě zůstalo zavřených pět velkých základních škol zřizovaných městem, veřejné gymnázium a několik středních škol.

„Ke stávce se podle našich informací přidalo také pět mateřských školek,“ doplnila údaj za Vysočinu mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Na zamčených dveřích škol, jídelen i družin visela oznámení o stávce a krátké dopisy na vysvětlenou. „Jsme si vědomi toho, že některým z Vás stávkou zkomplikujeme život. Ale pokud nedáme na jevo svůj nesouhlas s přístupem vlády a nebudeme požadovat navýšení finančních prostředků do regionálního školství, nedokážeme zabránit komplikacím, jejichž tíhu ponesou Vaše děti,“ hlásal jeden z nich, podepsaný předsedou Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františkem Dobšíkem.

 

Rozpolcené názory veřejnosti

Rodiče školou povinných dětí i ti, kterých se stávka přímo nedotkla, reagovali na protest rozpačitě.

„S důvody stávky souhlasím, ale nemyslím si, že něco vyřeší,“ řekla maminka dvou školáků Iveta Vrzalová. Vystihla tak názor většiny.

Našli se ale i tací, kteří byli radikálně proti. „Nevidím jediný důvod, proč by měli učitelé stávkovat,“ uvedl Lukáš Doležal. „Vyšší platy už si jednou vykřičeli, tak by měli sekat latinu a učit každý den, nejen když se jim chce,“ vzkázal.

 

Boj za vzdělanost

Jeho slova se však nejednoho pedagoga dotkla. „Lidé by si měli uvědomit, že bojujeme za peníze pro jejich děti, ne pro sebe,“ řekl ředitel stávkující školy v Dušejově Luděk Hypš.

„Peníze potřebujeme na reálné zachování výše platů zaměstanců v regionálním školství, na školní pomůcky, učebnice a rozvoj školských zařízení,“ upozornil vedoucí odborářů František Dobšík.

Otázkou zůstává efektivita stávky. „Pokud se ozveme, úspěchu dosáhneme,“ zmínila ředitelka jihlavské základní školy Seifertova Stanislava Prokešová. „Právě z toho důvodu vyrazila část našich zaměstnanců přímo do Prahy,“ vysvětlila.

Pokud ovšem její kolegové neuspějí, hrozí, že se stávky budou opakovat. „Pokud se situace nezlepší, nemohu vyloučit třeba i vícedenní stávky,“ upozornil František Dobšík.

Takové situace se bojí především rodiče menších dětí. „Bylo by to pro mě hodně náročné, už dnes nefungovala ani družina a já měla problém sehnat hlídání,“ přiznala jedna z jihlavských maminek.