„Nemůžu soudit, jestli to byla správná varianta. Ať už to bylo teď, nebo by se to stalo později, bylo by to pro nás stejně těžké,“ přiznal jeden z otců Libor Broža.

Deník v úterý navštívil manžele Čermákovy z Přibyslavic na Třebíčsku, kteří místo černovlasé Verunky budou vychovávat svoji blonďatou holčičku Nikolku. Reportéři zastihli doma usměvavou maminku Jaroslavu. Ta zrovna využila polední spánek dcery k přípravě vánočního cukroví.

Jaké jsou její pocity z posledních dnů? „Není to nic jednoduchého pro mne ani pro manžela, ale na prvním místě jsou holčičky. Myslím, že už si pomalu zvykají. Teď je hlavně potřeba, aby v hlavičkách neměly zmatek,“ řekla.

Své dceři prý nechají jméno, jímž ji až dosud oslovovali Jaroslava Trojanová a Libor Broža z Jabloňova na Žďársku. Bude se tedy jmenovat Nikola. Podle Čermákové se tak oba páry dohodly právě kvůli děvčátkům. Ta jsou prý již na svá dosavadní jména zvyklá.

Obě rodiny nyní plánují narozeninové oslavy holčiček. „Jeden den budou obě u nás, další den u Brožů,“ předeslala maminka z Přibyslavic.

Verunka a Nikolka pak zřejmě prožijí i společné Vánoce. Ty se budou konat v soukromí domova, uvedla Čermáková.

Nikolku zanedlouho čeká ještě jedna zásadní změna. Už v dubnu bude mít nového sourozence. Zda to bude bratříček, či sestřička, včera Jaroslava Čermáková zatím neprozradila.

Vývoj událostí v kauze záměny novorozeňat

9. prosince 2006 – V třebíčské porodnici se Jaroslavě Trojanové a Liboru Brožovi narodila dcera Nikolka (3,30 kilogramu). Manželům Čermákovým pak dcera Veronika (2,65 kilogramu).
10. prosince – Matky poté, co jim sestry přinesly děti, upozornily na rozdíl v původních vahách obou dětí. Personál uvedl, že se při vážení stala chyba.
Polovina března 2007 - Libor Broža kvůli podezření, že dítě není jeho, podstoupil test DNA. Test to potvrdil.
Září - Soud ve Žďáru nad Sázavou začal řešit občanskoprávní spor o otcovství Broži a Trojanové. Soud si vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem.
17. září - Test DNA u Trojanové prokázal, že ani ona není biologickou matkou Nikolky. Rodinu navštívil v září ředitel třebíčské nemocnice, který měl zájem o mimosoudní vyrovnání a údajné utajení případu před médii.
2. října – Případem se začala zabývat policie.
3. října - Broža a Trojanová oznámili, že chtějí jako odškodné deset milionů korun.
Říjen - Obě rodiny se za asistence psychologa a sociálních pracovnic sešly v Jihlavě. Shodly se na navrácení dětí do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny.
6. října - Jedna zdravotní sestra byla postavena mimo službu.
8. října - Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se omluvilo oběma rodinám.
- V nemocnici zahájila kontrolu komise kraje Vysočina.
- Policie oznámila, že osob podezřelých ze záměny novorozenců bylo v den porodu sedm.
11. října – Soud potvrdil, že Broža není otcem Nikolky, ale Verunky.
12. října - Třebíčská nemocnice přiznala, že chybovalo sedm zaměstnanců. Dvě sestry byly propuštěny, další dva zaměstnanci přeřazeni na jiné místo a tři dostali důtku. Své místo musel opustit primář a vrchní sestra dětského oddělení.
15. října - Lékaři z dětského oddělení kvůli odvolání primáře vypověděli služby pohotovosti a lékařskou službu první pomoci.
- Rodiče zaměněných dětí požadovali odvolání ředitele nemocnice Mayera. Tomu byl nakonec výrazně snížen plat.
22. října - Rodiče zaměněných dětí zahájili společnou péči o holčičky tak, aby každá z maminek měla střídavě obě děti u sebe a všichni si na sebe vzájemně zvykli.
23. října - Podle představenstva České lékařské komory (ČLK) bylo potrestání primáře kvůli záměně dětí nepřiměřené.
26. října - Lékaři dětského oddělení stáhli výpovědi z pohotovostních služeb.
31. října – Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil přivezl oběma rodinám osobně po 100 tisících korunách. Rodiny peníze přijaly.
31. října – policie odložila vyšetřování případu, protože nebyl spáchán trestný čin ani přestupek. Nezjistili ani, kdo záměnu zavinil.
Listopad – Právník rodin Igor Veleba podal proti závěrům policie stížnost. Domníval se, že byl spáchán neúmyslný trestný čin porušení cizích práv.
- Stížnost byla státním zástupcem zamítnuta.
- Psychický stav obou rodin zkoumali odborníci v nemocnici v Praze - Motole.
- Přes tisíc lidí podepsalo petici, v níž nesouhlasí s potrestáním bývalého primáře Kozáka a vrchní sestry Pospíšilové.
- Čermákovi vystoupili v diskusním pořadu německé televize.
3. prosince – Oba páry si definitivně do své péče vzaly své biologické děti.
9. prosince – Oba páry společně oslaví první narozeniny obou holčiček.

(čtk,rm)