Jak jste se dostal do PTP?
Pocházím z Bransouz. Otec měl 10 hektarů půdy. Byl jsem jediný kluk ze vsi, který chodil do školy na obchodní akademii v Třebíči. Pak mi soudruzi řekli, že půjdu makat.

Kolik vám v té době bylo?
Rok po škole. Bylo mi 21 let. Šel jsem tam v roce 1950.

A vrátil jste se?
Po 26 měsících. Bylo mi 24.

Jaká byla vaše vojna?
Moje zbraň byl krumpáč a lopata, stavěli jsme v Mostě. Práce mi nevadila, byl jsem na ni zvyklý od pěti let, kdy jsem dělal v zemědělství.

Jaký k vám měli komunisté přístup?
Hučeli do nás, že jsme třídní nepřítel – imperialisté a kapitalisté. Školili nás. Přitom neuměli ani pořádně číst. Patřili jsme do klasifikace E , tedy nevhodní pro společnost.

Co bylo u PTP nejhorší?
Šikana. Ta byla obrovská. Třeba když nás honili v noci při poplachu s plnou polní. Strašně nás ponižovali. Kdyby nám dali ostnatý drát, tak bychom byli jako v koncentráku. Nebylo to jako ve filmu Černí baroni.

A vaše nejhorší vzpomínka?
Jeden z nás se na vycházce opil. Pak vynadal nadřízenému. Eskorta ho vedla k bojovému útvaru do vězení, protože my žádné neměli. Cestou ho zastřelili, že prý chtěl utéct. On ale sotva pletl nohama. Začali jsme jim říkat vrahové.

Byli jste dobrá parta?
My jsme tam byli kluci, kteří studovali. Dost vzdělaní lidé, jako například faráři. Drželi jsme hodně při sobě. Jeden jsme podporovali druhého.

Dopřáli vám nějakou zábavu?
Měli jsme 12 člennou kapelu. To pro nás byla zábava. Hráli jsme i na různých estrádách.

Dostávali jste za práci peníze?
Ano, byli jsme placeni. Třetinu nám strhli na byt, stravu a uniformu. V podstatě pro armádu. Třetinu nám dávali a třetinu nám spořili.

A kolik vám naspořili za 26 měsíců?
Když jsem šel do civilu v roce 1953, měl jsem na knížce 2 tisíce korun.

Jaké to bylo, když vás pustili?
Když jsem šel ve 24 z vojny, měl jsem třetinu vlasů šedivých.

Co jste dělal?
Vrátil jsem se ke školství. Po obchodní akademii jsem rok učil na základce u Opavy. Až pak jsem šel na vojnu. Punc jsem ale měl pořád a minulost se se mnou táhla celý život.

A váš život v demokracii?
V roce 1989, když to skončilo, mi bylo 60 a šel jsem do důchodu.