Ze země emigroval v roce 1984, postupně se přes Rumunsko, Jugoslávii a Rakousko dostal do USA.

Vedle exprezidenta Václava Havla, písničkáře Jaroslava Hutky nebo rodiny Pořízkových (dcera Pavlína je známá modelka) je i jeho osoba součástí nové knihy Luďka Navary Příběhy železné opony.

Její křest proběhl nejprve v Praze a dnes v pondělí 10. prosince je na večerní hodinu naplánován v Brně. „Zhruba deset stránek je věnováno mému příběhu. O tom, jaké jsem měl problémy v totalitním režimu v Jihlavě, jak jsem uprchl,“ poznamenal Vladimír Kříž.

Cestovní doklady si před útěkem vystavil pomocí dětské písmenkové tiskárničky. „Byl jsem konzulem knížectví Hutt River a měl právo vystavovat i cestovní doklady. Nikde mi nechtěli udělat razítko, fotografie jsem perforoval válečkem na vykrajování nudlí,“ připomněl muž, který se do Česka vrátil v roce 1991 a pravidelně na sezonu odjíždí pracovat do kulturního střediska v San Francisku.

„V Rumunsku mi salutovali na hranicích ‚Vaše excelence račte jet‘. Jugoslávci ale chtěli, abychom se vrátili, tak jsem to rozjel. Bylo to takové dobrodružné, navíc se střelbou. Dvakrát jsme se ale v autě převrátili v kukuřičném poli a oni nás zavřeli asi na 21 dní ve městě Kladovo,“ připomněl Kříž.

Zažil i vězení v Bělehradu. „Vytáhl nás odtud úředník OSN, coby diplomaty,“ usmál se cestovatel.

Osm měsíců strávil s manželkou v Rakousku a v roce 1985 odletěli do Ameriky.