Starosta obce proto poslal na základě svých pochybností dopis na úřad pro ochranu osobních údajů.

„Přišla nám odpověď, že úpravy dokumentů od exekutorů, které na úřední desku budeme věšet, můžeme v krajním případě udělat. Trestného činu pozměňování úřední listiny se tím podle nich nedopustíme,“ uvedl starosta Dobronína Jiří Vlach.

„Stačí, když rodné číslo, nebo datum narození jednoduše vymažeme. Musíme ale také upozornit daného exekutora, že se tyto údaje, kterými je například rodné číslo, nezveřejňují. Další možnost, kterou máme, je vrátit tyto dokumenty zpět a požadovat jejich úpravu. Touto cestou se také vydám. Určitě nebudu nic předělávat, protože se nechci dostat do problémů,“ dodat Vlach.

 

Výklad se různí

Trochu jiné vysvětlení dopisu ale uvedla mluvčí úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

„Vedení Dobronína od nás odešel velice obsáhlý dopis. Je v něm mimo jiné uvedeno, že se nikde v dražební vyhlášce nepíše, jestli může být součástí dokumentu rodné číslo. Momentálně se o tom vedou spory,“ uvedla mluvčí úřadu.

„Pokud tam ale taková identifikace už je uvedena, nezbývá obci nic jiného, než dokument vyvěsit ve znění, ve kterém přišel. Občan, jehož rodné číslo, případně další osobní udaje, se pak v dokumentu na úřední desce obce objeví, se může obrátit na nás a stěžovat si na daného exekutora,“ řekla Štěpánková.

„V žádném případě ale nemůže kdokoliv z obce dokument jakýmkoliv způsobem upravovat,“ tvrdí Štěpánková. „Jediné, co může, že exekutora na uveřejněné osobní údaje upozorní,“ uzavřela.