K jejich dramatickým scénářům není na Jihlavsku daleko. Zvýšenou návštěvnost Deníku potvrdila většina oslovených pracovníků ve zdravotnictví. Nakoupit zásoby léků a stihnout návštěvy specialistů před prvním lednovým dnem se snaží především senioři.

„Zvýšený zájem o léky sledujeme zhruba měsíc,“ uvedl vedoucí polenské Lékárny na náměstí Karel Hladík. „Jen těžko se dá ale odhadnout, zda má na něm větší podíl probíhající chřipková epidemie, či strach z poplatků,“ řekl.

 

Chřipka, dárky a poplatky

Vyšší počet návštěvníků potvrdily také lékárny v Jihlavě, Třešti a Telči. Marie Svobodová, vedoucí nemocniční lékárny v Jihlavě, odhadla zvýšení poptávky až o 50 procent.

Strach z poplatků a chřipka ale nejsou jedinými důvody pro návštěvu lékárny. Lidé tam přicházejí i nakupovat dárky. „Do lékárny jsem kvůli úsporám za recept nepřišla. Kupovala jsem v ní dárek dceři,“ přiznala zákaznice Jana.

Ušetřit se snaží spíš starší občané, kteří užívají větší množství léků. „Za dnešní nákup jsem ušetřila 120 korun,“ spočítala Marie Bínová. „Bohužel musím léky užívat trvale, takže pro ně budu muset i po Novém roce,“ dodala.

 

K lékaři až v lednu

Plné čekárny má valná většina lékařů. Termíny do konce roku jsou beznadějně obsazené. „O vyšetření, která budou od ledna zpoplatněná, je veliký zájem,“ konstatovala oční lékařka Jitka Bártíková. To samé vzkázal z přeplněné ordinace i její kolega, zubní lékař Petr Šimek. „Jsme zcela vytíženi,“ sdělil.

V kombinaci s chřipkovou epidemií, která na Jihlavsku panuje, zažívají lékaři opravdu perné dny. „Jsme menší ordinace, takže extrémní nápor pacientů nemáme, ale upřímně se těším, až tyto zmatky ustanou a systém se trochu zažije,“ uzavřela lékařka Marie Novotná z Luk nad Jihlavou.