Dřevěné figurky je teď možné obdivovat nejen ve stálé expozici v Schumpeterově domě, ale i v domácnostech, v sídle firmy Podzimek a synové nebo v místním kostele svaté Kateřiny.

„Snažíme se, aby betlémy v domácnostech zůstaly. Aby se nerozprodávaly,“ poznamenala za místní betlémáře Dana Trávníčková. „Třeba jeden kolega staví betlém v ložnici. A chce ho prodat. Neradi bychom, aby jeho dílo opustilo město, aby se dostalo ven,“ doplnila žena, která pracuje jako průvodkyně ve stálé expozici betlémů v Schumpeterově domě.

Betlémáři se sdružili v Třešti do Spolku přátel třešťských betlémů. „Máme smůlu, že je na figurky, krajinky a domečky málo místa v Schumpeterově domě. Radnice si myslí, že zde máme dost místa, ale není to pravda,“ podotkla Dana Trávníčková.

Podle ní už není betlémy kam dávat. Navrhla by rozšíření expozice na úkor cukrárny.

„To ale nepřipadá v úvahu. Dům jsme opravovali s finanční podporou Evropské unie a projekt byl podpořen s konkrétní náplní. V domě musí být vykonávána i nějaká podnikatelská činnost, což je právě cukrárna. Dále tam musí být informační centrum a muzea,“ reagoval místostarosta Třeště Vladislav Hynk.

Kam s díly z akce Dřevořezání?

„Určitě však uvažujeme o nových prostorech, vyhrazených pro betlémy. Radnice plánuje v prvním pololetí příštího roku přestěhovat správní úkony do vedlejší budovy po finančním úřadu, na radnici se tak uvolní místnosti. Je úvaha, že by jejich část byla věnována expozici betlémů, pravděpodobně těch, které se rozrůstají v rámci každoroční akce Dřevořezání,“ vysvětlil místostarosta Třeště.

„V Třešti jsou betlémy v domácnostech nechci říci odjakživa, ale dlouhou dobu. Stavěly se vždy, za každé doby. Dříve v pokojích. Švagr měl třeba betlém v kuchyni. Pod ním stál otoman. A pak to šlo nahoru nad kredenc,“ připomněla Dana Trávníčková.

Betlémy v domácnostech je možné navštívit do 2. února. Jde o 18 adres, firmu Podzimek a synové a kostel. Mapa je k dispozici v Schumpeterově domě.

INFOGRAFIKA: Plánek betlémů