„Přístroje už jsou na cestě. Nejpozději do pondělí budou nainstalovány a odzkoušeny,“ potvrdil provozně–technický náměstek nemocnice Alexander Filip. Přístroje dorazí dva. Jeden určený k výběru poplatků a výdeji potvrzenek, druhý na rozměňování.

„Kdo by chtěl poplatky obejít s tím, že nemá drobné, neuspěje,“ uvedl technický náměstek. „Přístroj dokáže rozměnit bankovky do dvousetkorunové hodnoty,“ vysvětlil. Takovou bankovku si může kdokoli vybrat v bankomatu umístěném těsně za vchodem do nemocnice.

Výběrové zařízení bude nedaleko. „Automaty nainstalujeme vedle stávajících pokladen v chodbě mezi informačním centrem a ambulantním traktem,“ popsal ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma. „Pokladny budou fungovat ve všední dny od šesti hodin ráno do pěti odpoledne,“ přiblížil. Mimo otevírací dobu poslouží výběrový automat. „Ten poběží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ nastínil Martin Šuma.

S ovládáním přístroje pacientům v prvních dnech pomohou přehledné informační tabulky a pracovníci pokladen. V malých ordinacích bude situace složitější. „Moc možností se nám nenabízí,“ míní lékařka Hana Lexová. „Můžeme si leda tak koupit trezor a spoléhat na slušnost pacientů,“ uzavřela.

INFOGRAFIKA: