„Nejjednodušší a nejdůležitější je dodržovat návod na obale,“ míní profesionální odpalovač ohňostrojů ze Žďáru nad Sázavou Jan Vodáček. „U kvalitního výrobku, zakoupeného u solidního prodejce, při dodržení postupu žádné nebezpečí nehrozí,“ ujistil.

Něco jiného jsou podle jeho slov petardy zakoupené na tržišti. „Pyrotechnika skladovaná ve vlhkém venkovním prostředí ztrácí na kvalitě a může se po odpálení chovat nevypočitatelně,“ varuje.

 

Ohňostroj odpalujte venku

Také špatné skladování může zavinit neštěstí. „Vyhořelou pyrotechniku je třeba ukládat odděleně od té nepoužité,“ poučil tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček. „Z odpaliště musíme rovněž odstranit veškeré hořlavé materiály a pozornost bychom měli věnovat i vlastnímu oblečení,“ uvedl. Například silonová vlákna se vznítí velice snadno.

Velký důraz kladou hasiči i pyrotechnici na místo, kde hodláme pyrotechniku odpalovat. „Největší nebezpečí představují uzavřené prostory,“ řekl Petr Kopáček. „Je v nich zvýšené nebezpečí úrazu i požáru,“ vysvětlil a doporučil odpalovat rachejtle raději na otevřených prostranstvích. Ani balkon není ideální odpalovací plochou. „Světlice mohou přistát do protějších oken, spadnout na chodce na ulici nebo na střechu domu, kde mohou zavinit neštěstí,“ nastínil.

 

Za úrazy stojí alkohol

Největší podíl na všech 37 požárech a více než 300 úrazech, které se v loňském roce v souvislosti s ohňostroji staly, nese alkohol. „Opilý člověk ztrácí zábrany a může způsobit úraz sobě i lidem v okolí,“ varoval ohňostrůjce Jan Vodáček.

Když už ke zranění dojde, je nejdůležitější jednat rychle, ale s rozvahou. „Ať se děje cokoli, krokem číslo jedna je zavolat odbornou pomoc a zastavit krvácení,“ popsal ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. „Pokud dojde vinou výbuchu k oddělení prstů nebo jejich článků, je dobré pokusit se je najít. V mnoha případech je totiž možné přišít je zpět,“ vysvětlil. V případě popálenin je podle Lukáše Kettnera důležité začít postižené místo ihned chladit proudem vody.

„Efektivnější je ale úrazům předcházet,“ uzavřel Kettner.