„Bylo by škoda, pokud by se dům zavřel pro výstavy,“ shodly se při prohlídce probíhající expozice betlémů Marie Jiříková a Jiřina Koutková z Jihlavy. „Jsem tady, abych podpořila poslední výstavu,“ připojila se Lidmila Kratochvílová z Dolní Cerekve.

 

Co s objektem?

„Co pak s tím domem? Dole je stálá výstava o Mahlerovi, která je k ničemu. A kdyby tady byly kanceláře, bude dům neživý,“ míní Josef Morkus z Jihlavy.
V Domě GM měla působit nová městská organizace Infocentrum. Jeho vznik ale politici v krajském městě zamítli.

Magistrát navíc říká něco jiného než Bohuňovská. „Dům GM rozhodně nekončí a výstavy nejsou poslední. V žádném případě to ani nebude kancelářský dům pro manažery, ale kulturní objekt,“ oponuje náměstkyně primátora Irena Wágnerová.

„Do konce roku jsem udělala výstavu betlémů, pro příští rok mám ale zákaz dělat výstavy. Po celé místnosti tady mohl být i velký jihlavský betlém, od odsunutých Němců. Když jsem majiteli vysvětlila situaci, že nevím, kdo tady bude v lednu, že nevím, kdo jim bude moci betlém vrátit, tak ta varianta padla,“ poznamenala Marie Bohuňovská.

Měla plán výstav na celý rok. Čtyři roky například sbírala věci pro expozici k první světové válce. Měla také dohodu s fotografem, který dělá snímky v nejkrásnějších evropských jeskyních. „Výstava skončila na velvyslanectví v Tel Avivu, měla jsem ji tady mít v květnu,“ doplnila galeristka.

„Nevidím důvod, proč by výstavy neměly být. Betlémy tam budou do ledna. Na únor jsem pak předběžně domluvená, že svou expozici předvede renomovaný umělec Vladimír Franz. Později paní Saudková,“ slibuje náměstkyně.

Mahlerova expozice na rozdíl od krátkodobějších výstav tolik netáhne. „Od září 2006, kdy výstava začala, do července 2007 na ni například přišlo 17 lidí. Je nudná,“ poznamenala Marie Bohuňovská. Expozice pak podle ní sídlí v nejškaredějším sále domu.

A jak chce magistrát Mahlerův dům oživit? „Bude tam prodejna upomínkových předmětů, kompletní biografie Mahlera i internetová kavárna,“ ríká náměstkyně.