Při této práci se však rybáři ocitají doslova na tenkém ledě, protože díra, která je pro ryby záchranou, může být nakonec hrobem pro jejich zachránce.

„Stalo se mnohokrát, že rybář umrznul nebo se utopil ve studené vodě pod prasklým ledem,“ říká Karel Malivánek, předseda rybářského spolku ve Vojnově Městci. Ten má na starosti rybník V Občinách.

Ve Vojnově Městci však nemají rybáři v zimě strach. Pod hladinou totiž nad jejich bezpečností bdí kapr Emil, který se jmenuje stejně jako jeden z členů rybářského spolku. „Bylo to tak,“ vypráví se zaujetím Malivánek vojnoměsteckou legendu.

„Emil si koupil na vánoce velikého kapra, ale bylo mu ho líto, tak ho pustil do rybníka. A jednou na Mikuláše šel prosekávat led, a ten se s ním prolomil. Když padal ke dnu, ucítil najednou, že ho něco nadzvedává a tlačí zpátky nad hladinu. Vyškrábal se ven a nic se mu nestalo. Musel to být ten zachráněný kapr,“ vypráví s úsměvem vojnoměstecký rybář.

Zároveň ale doporučuje pouštět ryby na svobodu raději v teplých měsících, protože se může stát, že kapr přimrzne ploutví k ledové krustě a nakonec zemře. Přes zimu se totiž ryby nehýbají. Leží bez hnutí a bez potřeby jídla zabalené v bahně.