„K rukám předsedy a jednotlivých členů vlády České republiky dotčené obce už poslaly dopis, ve kterém žádají pozměňovací návrh připravovaného atomového zákona,“ potvrdil Čestmír Vitner z občanského sdružení Bezjaderná Vysočina.

K dopisu se připojili starostové a zastupitelé Batelova, Cejle, Dušejova, Dvorců, Hojkova, Hubenova, Mirošova, Nového Rychnova, Opatova a Horní Cerekve.

„Hlavním pozměňovacím návrhem je to, že požadujeme, aby se rozhodování o umístění jaderného zařízení mohly účastnit obce, na jejichž katastru by se jaderné zařízení nacházelo, a také obce v sousedství,“ uvedla starostka Hojkova Milada Duchanová.

„Doposud totiž o umístění úložiště může rozhodovat jediný účastník a tím je žadatel. Znamená to tedy, že pokud někdo chce stavět například boudu, potřebuje k tomu souhlas obce a sousedů, ale pokud by to bylo jaderné úložiště, žádný souhlas nepotřebuje,“ uvedl Čestmír Vitner.

Lokalita Rohozná je jedno ze šesti míst, kde by úložiště mohlo do roku 2065 vyrůst.

„Do roku 2015 vybereme z těchto lokalit dvě. O deset let později potom jednu,“ řekl ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Vítězslav Duda.

„Věříme, že nakonec lokalitu a pochopení místních najdeme,“ dodal Duda.

Hojkov, Hubenov, Mirošov a Dvorce ale už vyjádřily s umístěním úložiště svůj nesouhlas v referendu. Další obce by je mohly podle informací Deníku následovat.