„Po konzultaci se zástupci magistrátu jsme se rozhodli strom odstrojit a pokácet. Vítr má sílit. Předcházíme takto případným újmám na zdraví nebo na majetku,“ zdůvodňoval ve čtvrtek dopoledne mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Třináctimetrový strom byl na náměstí přivezen koncem listopadu z areálu veteriny v Rantířovské ulici. Ozdoben byl 27 kusy modrých světelných řetězů v celkové délce 540 metrů. Další vánoční výzdoba ve městě zůstává.

„Strom byl hezký, ale je rozumné, že ho odklidili,“ poznamenala na místě, kde strom na horním náměstí stál, Eva Smolíková z Brtnice.

„O Vánocích jsme byli mimo město. Zrovna jsme se chtěli na strom podívat, a už je pryč,“ pokrčila rameny maminka Petra Brandová z Jihlavy. Projížděla kolem s kočárkem.

V centru Jihlavy už nejsou ani smrčky, které ozdobily děti z jihlavských škol a školek. Také ty pracovníci Služeb města Jihlavy odklidili.

„S takovým vichrem asi nikdo nepočítal. Stromky by mohly létat po celém náměstí, nikdo by je nezachránil,“ uznala obyvatelka Jihlavy Helena Havlíčková.