Snad nejhorší situace panovala na Havlíčkobrodsku. Kritické byly směry na Chotěboř, Jihlavu a Přibyslav. Pro kamionovou dopravu byl od čtvrtka do páteční 17. hodiny uzavřený v obou směrech hlavní tah od Brodu na Jihlavu. Komplikace zažívali i řidiči jedoucí od Golčova Jeníkova nebo od Přibyslavi.

Plná navátého sněhu byla také vozovka od Brodu na Chotěboř, kde auta jen s těžkostmi projížděla.

„Když by se počasí dramaticky zhoršilo, může se stát, že Brod zůstane odříznutý od světa,“ připustil katastrofickou alternativu vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha.

Připraveni jezdit nepřetržitě

Na Třebíčsku bylo větrným počasím nejvíce postiženo okolí Jemnice. Silničáři byli v šest hodin ráno nuceni na dopoledne uzavřít komunikaci mezi obcemi Pálovice a Bělčovice. „Poslali jsme tam frézu, během dopoledne úsek zprůjezdnila, i tak je ale sjízdný jen s nejvyšší opatrností,“ informoval Miroslav Černý ze správy a údržby silnic. Další problémy se vyskytovaly v okolí Heraltic, Opatova a Štěměch. Nasazená technika sníh odklízela průběžně, ovšem během půl hodiny byla na vozovce další vrstva sněhu.

Podobné to bylo i na Pelhřimovsku. „Pokud se situace nezlepší, budeme jezdit nepřetržitě,“ slíbil dispečer pelhřimovské pobočky Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina Štefan Nedelčev. Kvůli silnému větru, který zapříčinil spadnutí několika stromů na koleje, byla ve čtvrtek pozdě večer přerušena železniční doprava v úseku Počátky – Žirovnice až Popelín. Včera byl již však provoz obnoven.

S obtížemi byl průjezdný úsek z Pelhřimova na Kamenici nad Lipou. Také řidiči, kteří vyrazili na Jihlavu, se potýkali s problémy. Cestu blokovaly kamiony.

V pátek po poledni zablokoval 106. kilometr dálnice D1 ve směru Větrný Jeníkov – Jihlava převrácený kamion.

Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Orkán na Žďársku

Až 120 kilometrů za hodinu dosahovala včera rychlost větru na Žďársku. Nejsilnější náraz byl naměřen na meteorologické stanici ve Svratouchu. Kvůli orkánu měli v noci ze čtvrtka na pátek plné ruce práce hasiči. Tři jednotky vyjížděly k odstranění popadaných stromů na vozovkách. Nejhorší situace byla v Borech, v Hamrech nad Sázavou a ve Vojnově Městci.

Klidnou noc i den měli hasiči na Jihlavsku. Vyjížděli ráno k jedinému spadlému stromu ve Větrném Jeníkově. Policie měla do 15. hodiny nahlášeno pouze pět lehčích nehod.

„Tvoří se sněhové jazyky a bílá mlha, problémy jsou po celém Jihlavsku. Máme v terénu veškerou techniku,“ uvedl dispečer Petr Šíma z Krajské údržby silnic Jihlava. Kolem 16. hodiny však nebyla jediná silnice na Jihlavsku neprůjezdná.

Situace se však zkomplikovala po poledni na D1. Tam se na 106. km ve směru Větrný Jeníkov – Jihlava vzpříčil na dálnici kamion (na snímku vpravo), který zablokoval dopravu. Tvořily se několikakilometrové kolony. Tepna byla zacpaná ještě večer.

Policie již v odpoledních hodinách začala odklánět dopravu z D1 už v Humpolci. Odklon však přinesl další blokaci. Největší byla mezi Krasoňovem a Větrným Jeníkovem.