Záznamové zařízení s nočním viděním a přibližovací schopností zajistí nejen větší dohled, ale bude sloužit také jako web kamera na internetových stránkách obce.

 

Vandalové řádí

„Jedním z důvodů, ale určitě ne jediným, proč jsme se k tomuto kroku odhodlali, bylo nejen oživení našich webových stránek, ale hlavně větší monitoring centra města. Setkáváme se tu totiž s vandalismem a toto by mohl být způsob, jak si na hříšníky posvítit,“ uvedl starosta Luk Viktor Wölfl.

„Někdo nám zde před nedávnem zničil část nové vánoční výzdoby,“ postěžoval si druhý muž Luk Zdeněk Janovský. „Během tří dnů jsme našli přetrhanou a rozšlapanou výzdobu stromu za padesát tisíc korun,“ dodal Wölfl.

„Chceme více monitorovat centrum města. Setkáváme se tu totiž s vandalismem a toto by mohl být způsob, jak si na hříšníky posvítit.“
Viktor Wölfl, starosta Luk nad Jihlavou

Vedení obce už má vybraný i typ přístrojů, které by měly náměstí a prostory za zdravotním střediskem střežit.

„Rozhodli jsme se pro kamery se záznamem, fokusem a infrasenzorem. Zaplatíme za ně sice přibližně třicet tisíc korun, ale budeme moci díky nim sledovat, co se ve městě děje,“ uvedl starosta Luk. „K záznamům pak bude mít přístup pověřený člověk, který díky nim zjistí, kdo vandalismus páchá.

Pokud budou například vandalové nezletilí žáci, můžeme se zkontaktovat s jejich rodiči a celou situaci s nimi řešit,“ doplnil Wölfl.

 

Podrobnosti s právníky

Městys bude ale muset ještě záměr před instalací záznamových zařízení konzultovat s právníky. „Nechceme se totiž dostat do problémů, aby nás někdo napadl z toho, že mu zasahujeme do soukromí,“ upřesnil starosta města.

„Nápad Luk pořídit do centra města kamery jednoznačně vítáme. Budou prevencí,“ řekla mluvčí policie Jaroslava Slavíková.

Stejný názor zastává i většina místních obyvatel. „Kamerový systém by mohl být účinný. Občas se totiž stane, že tam zloději ukradnou auto, a díky záznamovému zařízení by byl prostor hlídaný,“ míní Jan Široký. „S tím jednoznačně souhlasím,“ přitakal Josef K.