Uznávaný ekonom a poradce mnoha vrcholových politiků zahájil svůj program návštěvou krajského úřadu, kde se měl setkat se zástupci krajské samosprávy, poslanci, senátory a veřejností.

Hejtman kraje ani jeho nejbližší spolupracovníci se ale nakonec setkání nezúčastnili. „Rozhodně se nejednalo o žádný bojkot,“ ujistila mluvčí kraje Jitka Svatošová. „Důvodem jejich nepřítomnosti byla účast na zasedání, které bohužel probíhalo ve stejný čas,“ vysvětlila.

Primátor a vedení města svou neúčast vysvětlili nezájmem ze strany pořadatele.

Setkání s budoucím možným prezidentem si nenechali ujít především jeho dlouholetí příznivci. „Pan Švejnar na mě zapůsobil velice dobře,“ přiznal krajský zastupitel Milan Plodík (KSČM). „Sleduji ho již dlouho a osobní setkání s ním mě utvrdilo v přesvědčení, že by byl dobrým prezidentem,“ u­vedl.

O půl jedenácté zamířil prezidentský kandidát do budovy Vysoké školy polytechnické, kde vystoupil s přednáškou, zaměřenou na současný vývoj naší země. Té se v plné aule zúčastnili nejen studenti a jejich kantoři, ale i zájemci z řad veřejnosti.

„Přednáška byla trochu technicky nedořešená, ale mně šlo spíš o osobní setkání a to mě nezklamalo,“ zhodnotila studentka vysoké školy Lucie Voženílková.

Osobní setkání a možnost sledovat kandidátovy reakce na nepřipravené otázky byla motivem mnoha přítomných a závěrečná diskuse byla opravdu pestrá. Tazatele zajímal například Švejnarův vztah k Vysočině. „Jako kluk jsem trávil léta na Dářku a v lesích kolem Žďáru nad Sázavou, takže mám na Vysočinu mnoho krásných vzpomínek,“ přiznal Jan Švejnar.