„Žádosti o peníze máme podané na ministerstvu zemědělství a na státním fondu životního prostředí,“ uvedl starosta Cerekve Zdeněk Jirsa.

„Pokud se nám je povede získat, měla by čistička pro obě obce vyrůst za Kostelcem směrem k řece a Dvorcům,“ doplnil místostarosta Kostelce Tomáš Fiala.

Veškerou potřebnou dokumentaci už pro výstavbu čističky obě obce mají.

Kostelec i Cerekev by se na její výstavbě měly finančně podílet.

 

Pomůže úvěr

„Záleží na částce, kterou se nám povede získat pomocí dotace. Pokud bychom dostali pětaosmdesát procent, zbývajících patnáct procent bychom si mezi sebe rozdělili podle počtu obyvatel, a ty by pak Dolní Cerekev postupně zaplatila z provozních prostředů, jako jsou například výnosy z lesů a bytů,“ řekl Jirsa.

„Pokud bychom ale dostali méně, postupovali bychom stejně, ale museli bychom si na dofinancování vzít úvěr. Tomu se ale budeme snažit vyhnout,“ připustil první muž Dolní Cerekve.

Podobný postup zvolí při financování čističky také Kostelec. „Z finančních rezerv můžeme zafinancovat deset procent nákladů. Pokud by ale částka byla vyšší, budeme si muset peníze půjčit z banky,“ nastínil místostarosta Kostelce.

„Vybudování čističky je pro nás prioritou,“ doplnil Jirsa. Stejný názor má i místní obyvatel Jan Fexa. „Čistička je tu určitě potřeba,“ míní.