Všech jedenáct městských a většina obecních škol totiž zahájily zápisy žáků do prvních tříd. Mnoho dětí tak absolvovalo svou vůbec první životní zkoušku.

„Zápis do první třídy je pro dítě významnou událostí,“ upozorňuje psycholožka Hana Štěpánová. „Pokud si své první setkání se školou spojí s nějakou nepříjemnou událostí či stresem, je pravděpodobné, že si ke škole vypěstuje odpor a nebude do ní chtít chodit,“ varuje.

Do školy s úsměvem

Rozhodně beze stresu si užilo zápis 12 dětí ve Zhoři na Jihlavsku. Ředitel tamní základní školy se již řadu let snaží o to, aby se děti při zápisu pobavily a do školy se těšily.

„Pro děti, které přišly k zápisu, jsme připravili soutěž Se stonožkou za rekordy,“ informoval ředitel Richard Března. „Budoucí školáci v ní plnili různé úkoly a seznamovali se formou hry s předměty, které je budou po prázdninách čekat,“ vysvětlil.

Hravá forma zápisu se líbila také rodičům. „Do Zhoře jsme se přestěhovali z Hodonína a musím říct, že zdejší přístup je mi mnohem milejší než tamní,“ pochválila maminka Růžena Vopatová. „Tam byl zápis odbytý za deset minut a děti si neodnesly žádný zážitek,“ zavzpomínala.

Malý Ondřej Klíma si svou školní premiéru naopak užil se vším všudy. „Moc se mi tady líbilo a už teď se do školy těším,“ hlásal. „Nejlepší e všeho byla třída motýlků, kde jsem maloval obrázky na velký papír,“ zhodnotil.

 

Těžké rozhodnutí  pro rodiče

Seznámení s učiteli a prohlídka škol čekala také zhruba tři stovky dětí v Jihlavě.

Na jejich rodiče pak těžké rozhodování. „Nejblíže máme Masarykovu základní školu, ale hodně známých má děti na Seifertově škole a chválí si ji,“ povzdechla si maminka budoucího školáka Tomáše. „Vybrat dítěti dobrou školu není snadné,“ přiznala.

Ti, kteří se nerozhodli včera, mají ve většině jihlavských škol šanci ještě v průběhu sobotního dne.