Jana Krejzová
33 let, na mateřské dovolené, Klatovec

Dřív jsem přídavky na děti dostávala. Od letošního ledna nám je ale sebrali na obě naše děti. Byla jsem spokojená, ale nyní, když nemám nárok, tak to bude horší. A o kolik si celkem pohoršíme? Manžel spočítal, že přijdeme dohromady o sedm tisíc korun ročně. O tuto částku budeme muset více vydělat, takže změna nás určitě zasáhne, ale negativně. Jsme proto velmi nespokojeni.

 

 

 

 

Břetislav Vondál
26 let, obchodní zástupce, Brno

Přídavek na dítě jsem donedávna jako student dostával od rodičů pro svoji potřebu. Pak jsem o něj přišel, protože jsem dosáhl šestadvaceti let. Nyní už stejně pracuji. Žádné jiné sociální dávky nepobírám, takže reformy se mne nijak nedotkly. Hůře jsou pak na tom další členové mé rodiny – bratr je momentálně nezaměstnaný a otec v invalidním důchodu.

 

 

 

 

Květa Čechová
30 let, prodavačka, Nový Rychnov

U mě se naštěstí výše přídavku na děti novou sociální reformou nezměnila. Jsem totiž samoživitelka s minimálním platem a mám dvě malé děti. Už takhle je to pro mě někdy dost těžké, abych s penězi vyšla. Některé mé kamarádky však od nového roku o přídavky přišly nebo jim je snížili. Podle mě by měla být reforma k lepšímu, a ne právě naopak.

 

 

 

 

Kateřina Delínová
26 let, na mateřské dovolené, Jihlava

Mě se změny dotkly jen v mateřské. Přídavky nám nevyjdou, tak jako 80 procentům lidí. Hlavně ale nechápu, proč zrušili pro ženy, které jdou po dvou letech z mateřské na mateřskou, prostřední možnost za těch sedm a půl tisíce a musí být povinně doma čtyři roky. Tuhle časovou lhůtu dostanou automaticky a po 22 měsících jim příspěvek sníží na 3800 korun. A nemůžete si vybrat.

 

 

 

 

Hana Simajchlová
30 let, na mateřské dovolené, Žďár nad Sázavou

Ne, přídavky na děti nepobíráme. Manžel se věnuje podnikatelské činnosti, a protože máme vysoký příjem, tak jsme o ně ani nežádali. O reformě ve vyplácení těchto přídavků jsem už slyšela a myslím si o ní, že přišla v tu nejnevhodnější dobu. Všechno se totiž zdražuje - voda, elektřina, potraviny a především mladým rodinám se do začátku každé peníze hodí.

 

 

 

 

Monika Strapinová
24 let, na mateřské dovolené, Třebíč

Mám dvouměsíční dceru. Nyní jsem teprve ve stadiu vyřizování přídavků. Předpokládám, že na ně nárok budu mít, protože jsem loni nevykázala žádné příjmy. Situaci mi ale komplikuje to, že jsem se čerstvě přestěhovala z Prahy a taktéž skutečnost, že neuvádím otce. V jaké budou výši, zatím nevím, záleží na tom, jak na sociálním zhodnotí moji situaci.