„V panelovém bytě na Březinkách žiju už patnáct let. Jako největší minus vidím špatné sousedy. Když se někdo hádá například v kuchyni, je to přes ventilaci slyšet několik pater,“ nechal se slyšet Jiří Chlebeček.

Důležitá je tolerance

„Když má někdo smůlu na sousedy, je to mnohem horší než například propojení silnic, které nám tu momentálně dělají. To je přece jen o trochu dál než ten, kdo bydlí nad námi nebo pod námi,“ připojil se další obyvatel největšího jihlavského sídliště František Z.

„Za tu dobu, co tu bydlím, jsem už zažil ledacos. Dohadovali jsme se například o barvě paneláku nebo výměně oken. Letos bychom se například měli dohodnout na opravě a nátěrech sklepů. Občas se ale názory jednotlivých sousedů rozcházejí a potom mohou vznikat problémy. Hodně záleží na toleranci,“ doplnil František Z.

Za pravdu mu dal i správce jednoho z paneláků na Březinkách. „Správce domu dělám už několik let a musím přiznat, že ne vždy je to práce příjemná. Dohodnout se s některými majiteli bytů je peklo. Zažil jsem tu například nájemníky, kteří se hádali i ve dvě hodiny v noci a házeli po sobě talíři. Jsem docela rád, že už se odstěhovali,“ řekl muž středních let pod zárukou anonymity.

Problémy sídlišť v Jihlavě

BŘEZINKY
Problémem největšího jihlavského sídliště je hluk z Okružní ulice. Problém činí parkování, některé obyvatele trápí povolený noční průjezd taxislužby přímo do „obchodně–zábavního centra“. Velkým tématem je stavba nové propojky mezi ulicemi Březinova a Na Kopci, kterou občané Jihlavy v celoměstské anketě odmítli. Upravenější by mohl být lesopark Heulos.

NA DOLECH
Sídliště čeká na vznik pořádné zóny odpočinku. Zatím se tam hlavně buduje. Zóna má vzniknout kolem Helerova rybníka.

NAD PLOVÁRNOU
Sídliště má pěkné okolí, což je jeho přednost. Plovárna by ale určitě potřebovala odbahnit.
V minulosti se tam dalo koupat, nyní to možné není. Problémem je počet parkovišť.

JARNÍ
Sídlišti v lokalitě Horní Kosov chybí například pořádné dětské hřiště. Špatně přístupná jsou i dvě nedaleká tenisová hřiště. Sportovci, často i děti, musí procházet restaurací. Naopak v lokalitě nechybí několik heren.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)