„Vloni se nám díky dotaci od kraje podařilo udělat nové okapy a odvodnění objektu. Snažíme se dělat vše, co je v našich silách, aby se kostel svatého Josefa podařilo zachránit. Snad se nám to do pěti let podaří,“ doplnil starosta Ludvík Lang.

Obec si sama nemůže opravu kostela za více než milion korun z vlastního rozpočtu dovolit.

Sakristie je na řadě

Letos se podle vyjádření starosty snaží Mirošov získat peníze na opravu střechy v sakristii, zrušení dlažby uvnitř kostela a terénní úpravy. „Kostel jsme od státu převzali v dezolátním stavu,“ připomněl starosta.

„To, že kostel dostala do správy obec, je určitě dobře. Více se o něj stará. Podle mého názoru by ale bylo ještě lepší, kdyby byl objekt památkářů. Mirošov má i jiné problémy, které musí řešit,“ poznamenala na dotaz Deníku anonymně mladá obyvatelka Mirošova.

Obci převedl zadarmo kostel a vnější sochy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nyní provádí kontroly.

„Pravidelně dvakrát ročně provádíme kontrolu naplňování podmínek smlouvy, což znamená zejména užívání nemovitosti k bohoslužebným účelům, což je plněno. “ uvedla za úřad Monika Manoušková. „Na opravy této nemovitosti ale přispívat nemůžeme,“ doplnila.

Svatý Kříž na stavbaře zatím čeká

Jihlava - Bolavým místem Jihlavy je kostel Povýšení svatého Kříže v Křížové ulici. Na 29 milionů korun má vyjít jeho celková rekonstrukce, město požádalo o dotaci z „norských“ fondů.

Dárci, kterými jsou Norsko, Lichtenštejnsko a Island, by měli rozhodnout zřejmě letos v květnu. „Zatím nevíme, jak jsme dopadli v užším výběru,“ zmínil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

„Opravy jsou zapotřebí. Církev by na ně sama finanční prostředky neměla,“ pokrčil rameny farář církve česko– slovenské–husitské František Tichý.

Práce jsou podle něj nutné na fasádě i uvnitř kostela. Objekt vyžaduje odvlhčení, opravu krovu, výměnu střešní krytiny, probourána by měla být zeď směrem do presbytáře.

„Největší objem stavebních prací plánujeme na rok 2009,“ doplnil Radek Tulis. Dominikánský kostel byl budován pod vlivem francouzské gotiky ve 13. a 14. století. Nyní patří městu Jihlava.

(jp)

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)