„V prosinci 2006 firma Agile vydražila areál bývalého Jospa. Chce zde vybudovat supermarket se 120 parkovacími místy. Zájem už projevil diskont Plus,“ připlížil šéf třešťského stavebního úřadu Luděk Rudolf.

Proč se tedy nestaví? Proti územnímu rozhodnutí se odvolaly dva subjekty – Jan Podzimek a Radek Lanč ze sdružení Zelená alternativa. Vadí jim architektonický ráz marketu. V současnosti je tak řízení přerušeno a Třešťané nakupují v jediném větším obchodě, v Albertu.

„Nelíbí se nám řešení obchodu a nedostatek zeleně. V zastavěné části obce by mělo být řešení kulturnější. Například v Anglii se supermarkety staví na okraji měst,“ vyjádřil důvody nesouhlasu Lanč.

Diskont naproti tomu požaduje docházkovou vzdálenost, přesunutí za město je pro firmu nepřijatelné.

S podobným návrhem přišel i Jan Podzimek, který navrhl umístit market do lokality u benzinové pumpy EuroOil, která se nachází ve směru na Jihlavu.

 

Jde o pozemky?

„Část z těchto pozemků je ve vlastnictví rodiny Podzimků a část je města,“ přiblížil starosta Vladislav Nechvátal.

„Syn ani já jsme nikdy nepožadovali, aby byl obchod za městem,“ uvedl nejstarší z Podzimků Josef. Deník má nicméně zápis z dubnového jednání třešťského zastupitelstva, kde je tento požadavek zaznamenán (viz příloha)

Podle Podzimka staršího je největším problémem vjezd do supermarketu. Ten má být podle studie z hlavní třešťské ulice – Palackého.

„Nechceme, aby zde projíždělo sto aut za hodinu včetně kamionů. Vjezdy do přilehlých domů by byly odříznuté,“ míní Josef Podzimek. Naproti plánovanému vjezdu se také nachází rodinná vila Podzimků.

„Navrhujeme umístění vjezdu z vedlejší Bezručovy ulice. Podle dopravního inspektorátu a našeho projektu je to reálné. Z Agile mi sdělili, že to nemohou akceptovat,“ zakončil Podzimek.

Firma Agile se ke kauze odmítla vyjádřit.

 

Příloha: Záznam z jednání třešťského zastupitelstva 2. dubna 2007 (PDF)

(k otevření souboru použijte Adobe Reader, nebo alternativní program pro čtení PDF souborů)