I takové návrhy lze najít v sedmi studiích zaměřených na revitalizaci hradebního parkánu a Minoritského náměstí. Pro Jihlavu je zpracovali architekti v celostátní soutěži o cenu Petra Parléře.

„Město hodlá v budoucnu a po etapách do hradebního parkánu investovat přibližně částku mezi 10 až 20 miliony korun,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

„Získané projekty jsou cennou inspirací,“ doplnil vedoucí magistrátního odboru územního plánování Tomáš Lakomý.

Vybírat je rozhodně z čeho. V hlavách architektů se zrodily nápady například i na dětská hřiště, kavárnu s tanečním parketem, záhony trvalek i prostory pro pořádání workshopů.

„Hodně nás zaujal nápad s málým letním kinem,“ přiznal mluvčí města Radek Tulis. Naopak mnoho diskusí by se asi vedlo v případě realizace přemostění Znojemské ulice u City Parku.

 

Mostek byl součást tří návrhů

Kontroverzní nápad se objevil hned ve třech studiích a podle vedoucího úřadu územního plánování má mnoho úskalí.

„Stavba by svým způsobem narušila výhled na památkovou rezervaci,“ míní Tomáš Lakomý. „Pokud by ale šlo o lehkou subtilní konstrukci, dalo by se o mostě diskutovat,“ uznal.

Celá revitalizace parkánu je zatím hudbou budoucnosti.

Již v letošním roce se však návštěvníci ochozu mohou těšit na novou sérii soch. Série vznikne, podobně jako vloni v létě díla pro Smetanovy sady u zimního stadionu, v rámci sochařského sympozia.

„Naší vizí jsou užitné sochy, na které si lidé mohou sednout nebo je osahat,“ nastínil Tomáš Lakomý.