„I když je nabídka havlíčkobrodské jednoty lákavá a dlouze jsme o ní diskutovali, rozhodli jsme se nakonec pozemky neprodat,“ potvrdil starosta Dobronína Jiří Vlach.

Největší podíl na výsledném verdiktu přitom měli podle starostových slov sami občané. „Lidem stačí, když se podaří opravit a zmodernizovat stávající obchod,“ tlumočil starosta.

„Většina se navíc bojí, že se zde velký obchod neuživí a za pár let bude naši obec hyzdit opuštěné monstrum,“ doplnil Jiří Vlach.

K podobnému krachu totiž došlo v nedalekých Štokách, kde se naštěstí podařilo přebudovat prodejnu na penzion.

Roční zkouška
Zastupitelé obce přihlédli k názorům obyvatel a vsadili na projekt Jednoty Velké Meziříčí. Ta nedávno odkoupila prodejnu v centru obce a chystá se
ji kompletně renovovat. „Hodláme budovu opravit, rozšířit prodejní plochu, a především nabídnout pestřejší sortiment za příznivé ceny,“ slíbil předseda velkomeziříčské jednoty Jiří Batelka. „Obchod nabídne podobné zázemí jako případný nový supermarket,“ řekl při jednání se zastupiteli. Konzervativnější návrh uspěl.

„Jeden rok budeme zkoušet služby Jednoty Velké Meziříčí a poté se k otázce výstavby nového obchodu vrátíme,“ rozhodl starosta Vlach.

Druhý pokus?
Roční lhůtu ale nehodlá dodržet předseda Jednoty Havlíčkův Brod Vladimír Stehno. „Včera ráno jsem dobronínským zastupitelům poslal dopis s monitoringem cen a návrhem na další jenání,“ potvrdil předseda.

„Nechápu, proč zastupitelé zvolili opravu starého obchodu místo výstavby nového, a věřím, že je přesvědčíme o výhodách našeho projektu,“ dodal Vladimír Stehno.

„Kdyby stavba nevznikla na louce, ale pomohla by vyřešit lokalitu současných garáží, hlasoval bych pro,“ připustil zastupitel Martin Vyoral.

„I tato verze je pro nás zajímavá, rozhodně starostu znovu kontaktujeme,“ reagoval předseda Jednoty Havlíčkův Brod Stehno.

Podle jeho slov by bylo přínosem uspořádat v obci anketu a zeptat se přímo obyvatel.